Tech.BiznesINFO.pl > Cyberbezpieczeństwo > MSZ wydało pilne oświadczenie. Chodzi o rosyjskie cyberataki
Ada Rymaszewska
Ada Rymaszewska 04.05.2024 21:36

MSZ wydało pilne oświadczenie. Chodzi o rosyjskie cyberataki

MSZ
Fot. Wojciech Olkusnik/East News

Jest zdecydowana reakcja polskiego MSZ na cyberataki przeprowadzone na podmioty i instytucje w Niemczech i Czechach. Nasz kraj wyraził pełną solidarność z sąsiadami w związku z wrogą kampanią w cyberprzestrzeni, którą od dłuższego czasu prowadzi Federacja Rosyjska. Polska wyraźnie i zdecydowanie potępiła agresywne akty i zapewniła, że robi wszystko, by móc się przed nimi obronić. - Wzywamy wszystkie państwa, w tym szczególnie Rosję, do przestrzegania zasad odpowiedzialnego zachowania w cyberprzestrzeni — zaapelowano.

Oświadczenie polskiego MSZ ws. cyberataków w Czechach i Niemczech

W związku z cyberatakami na podmioty w Czechach i Niemczech, polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych wydało oświadczenie. Chodzi dokładnie o szkodliwe działania Federacji Rosyjskiej. Resort Radosława Sikorskiego zapewnił, że solidaryzuje się z naszymi sąsiadami w związku z “wrogą kampanią w cyberprzestrzeni” przeciwko ich partiom politycznymi i demokratycznym instytucjom.

Oba państwa publicznie przypisały odpowiedzialność za te działania kontrolowanej przez Federację Rosyjską grupie Advanced Persistent Threat28 - czytamy.

Dzwoni nieznajomy numer? Nigdy nie wypowiadaj jednego słowa

Polska zdecydowanie potępia działania rosyjskich podmiotów w cyberprzestrzeni

W dalszej części oświadczenia MSZ wskazało, że Polska również jest obiektem ataków APT28, dlatego też zdecydowanie potępia “powtarzające się, niedopuszczalne i szkodliwe działania” prowadzone w cyberprzestrzeni przez podmioty z Rosji.

Nasze stanowisko w tej sprawie wyrażone jest w oświadczeniach Unii Europejskiej i NATO. Wzywamy wszystkie państwa, w tym szczególnie Rosję, firmy prywatne i osoby fizyczne do przestrzegania zasad odpowiedzialnego zachowania w cyberprzestrzeni - podkreślono.

Ministerstwo zapewniło jednocześnie, że zagrożenie atakami w cyberprzestrzeni stale rośnie, a Polska aktywnie działa na rzecz "ochrony krajowej infrastruktury krytycznej oraz budowania odporności i wzmacniania cyberobrony".

Grupa APT28 atakuje w kolejnych krajach. Stoi za nią rosyjski wywiad

Jak wskazuje portal Polsat News, w piątek (3 maja) niemiecka odpowiedniczka Radosława Sikorskiego poinformowała, że za ubiegłorocznym atakiem na zarząd SDP odpowiedzialność przypisuje się właśnie grupie APT28, za którą stać ma GRU.

Tego samego dnia czeskie MSZ podało, że część krajowych instytucji stało się celem cyberprzestępców również powiązanych z rosyjskim wywiadem.

Źródło: Polsat News, gov.pl