Tech.BiznesINFO.pl > Internet i TV > Nadchodzą zmiany w numerze alarmowym 112. Trzeba o tym wiedzieć
Maciej Olanicki
Maciej Olanicki 06.03.2024 20:33

Nadchodzą zmiany w numerze alarmowym 112. Trzeba o tym wiedzieć

wypadek samochodowy
Fot. East News/Marek BAZAK

W polskim systemie obsługi numerów alarmowych, na czele ze 112, zostanie wprowadzana ważna zmiana, która realnie przełożyć na skuteczność działań służb. Według doświadczeń w innych państwach wdrożenie tzw. Advance Mobile Location może w skali roku pozwolić uratować w Polsce 67 osób więcej niż dotychczas.

Ważna zmiana w systemie 112

Ministerstwo Cyfryzacji ogłosiło rozpoczęcie prac nad wdrożeniem Advance Mobile Location w partnerstwie z Urzędem Komunikacji Elektronicznej. Dzięki obsłudze AML w polskim systemie numerów alarmowych możliwe będzie automatyczne lokalizowanie dzwoniącego.

W praktyce podczas połączenia operator numeru ratunkowego kilkukrotnie podczas rozmowy będzie otrzymywał równolegle informacje o współrzędnych, pod którymi znajduje się dzwoniący. Może więc być to funkcja ratująca życie we wszystkich przypadkach, kiedy do incydentu doszło w miejscu nieznanym przez osobę znajdująca się w potrzebie.

Dowództwo Generalne RSZ ostrzega. Chodzi o trwającą falę dezinformacji

AML już ratuje życie w Europie

System Advance Mobile Location jest niezwykle dokładny – dane otrzymywane przez operatorów będą wskazywać lokalizację dzwoniących nawet z 5-metrową dokładnością. Spada ona nieco w budynkach czy na terenie o gęstej zabudowie. W takich miejscach dokładność wynosi średni 25 metrów. AML może być więc szczególnie przydatny podczas wypadków samochodowych czy wypraw górskich.

AML działa już z wielu europejskich państwach, w naszym regionie są to m.in. Niemcy, Słowacja, Litwa, Łotwa oraz Estonia. Co ważne, sygnał o lokalizacji mogą wysyłać wszystkie współczesne smartfony, niezależenie od tego, czy są to urządzenia z Androidem, czy iPhone’y. W dotychczasowych wdrożeniach w ciągu roku w skali całej Europy AML pozwala dotrzeć do 800 osób więcej, niż przed jego implementacją.

Jak działa Advance Mobile Location?

W praktyce AML działa na bazie sygnałów wysyłanych przez samo urządzenie. Podczas połączenia z numerem alarmowym AML automatycznie włącza wszystkie moduły radiowe oraz łączność z Globalnym Systemem Nawigacji Satelitarnej. Po zebraniu wszystkich możliwych danych, które mogą służyć do wskazania lokalizacji, do operatora numeru 112 wysyłany jest SMS z informacjami.

Finalizacja zmian wdrożenia Advance Mobile Location i uruchomienie całości systemu w Polsce są planowane na rok 2027.