Tech.BiznesINFO.pl > Nauka i kosmos > Naukowcy dokonali przełomu w fuzji jądrowej. Pierwszy taki przypadek w historii
Maciej Olanicki
Maciej Olanicki 06.02.2024 20:22

Naukowcy dokonali przełomu w fuzji jądrowej. Pierwszy taki przypadek w historii

elektrownia atomowa
Fot. Nicolas HIPPERT

Amerykańskie National Ignition Facility świętuje kolejny ważny sukces w pracach nad fuzją jądrową. Po osiągnięciu rentowności energetycznej w 2022 r., kiedy z fuzji udało się uzyskać po raz pierwszy więcej energii, niż trzeba jej było dostarczyć, dziś mamy do czynienia z kolejnym krokiem milowym.

Wyjątkowo efektywna fuzja w NIF

Jak donosi „New Scientist”, naukowcom z National Ignition Facility 4 września 2023 roku udało się uzyskać z fuzji jądrowej 1,9 razy więcej energii, niż było dostarczone. Gdy po raz pierwszy udało się uzyskać dodatni bilans w 2022 roku, było to 1,5 razy więcej energii.

W NIF mechanizm dokonywania fuzji bazuje na poddawaniu działaniu lasera stabilnych izotopów wodoru – deuteru i teuteru. Laser doprowadza do procesu odwrotnego do reakcji jądrowej, jakiej dokonuje się we współczesnych reaktorach. Zamiast rozszczepiać atomy, dochodzi do ich połączenia. Wzrost odzyskiwanej energii oznacza, że zwiększa się ilość uzyskanej z fuzji energii w stosunku do energii przekazanej z użyciem lasera.

Największy reaktor fuzyjny na świecie uruchomiony. JT-60SA to przełomowe osiągnięcie

Krok w stronę budowy komercyjnych reaktorów

Osiągnięcie National Ignition Facility jest ważne ze względu na rentowność pracy reaktorów fuzyjnych, która jest najważniejszym czynnikiem w popularyzacji ich jako źródła energii w przyszłości. Fuzja ma bowiem wiele cech, które stanowią o przewadze nad dzisiaj stosowanymi reaktorami.

Najważniejszą z nich jest bezpieczeństwo – przy braku paliwa lub zasilania reakcja fuzyjna po prostu się zatrzymuje. Ma także mniejszy negatywny wpływ na środowisko. Nie dość, że nie produkuje dwutlenku węgla, to w dodatku produkowane podczas fuzji odpady są znacznie mniej radioaktywne i trwałe niż ma to miejsce w przypadku zwykłych reaktorów jądrowych.

Na rewolucję przyjdzie zaczekać

Choć osiągnięcie tak dużego zwrotu energii zaledwie dwa lata po przekroczeniu granicy dodatniego bilansu jest świetną wiadomością, to jednak komentatorzy przestrzegają przed nadzieją na rychłą komercjalizację fuzji. Przede wszystkim nadal ilość uzyskiwanej energii jest niska – do uzyskania 2,1 megadżula energii trzeba było wykorzystać lasery o poborze rzędu 500 mld watów.

Według Aneequi Khan z Uniwersytetu w Manchesterze jesteśmy na dobrej drodze do zbudowania efektywnego i stabilnego reaktora fuzyjnego, jednak miną jeszcze dekady, zanim zaczną powstawać komercyjne reaktory, które mogłyby dostarczać prąd do sieci. W takich okolicznościach nie możemy polegać na fuzji jako na rozwiązaniu problemu uzależnienia od paliw kopalnych.

Źródło: newscientist.com

Przełom w fuzji jądrowej. Ekspert wyjaśnia dlaczego jest on ogromnym i ważnym osiągnięciem
fuzja
Po dziesięcioleciach badań naukowcy z Ministerstwa Energii w USA osiągnęli w końcu bardzo istotny i wyczekiwany przełom. Udało im się uzyskać więcej energii z reakcji termojądrowej niż użyto do jej rozpoczęcia.- Wyniki eksperymentu zakomunikowane na konferencji przez zespół z NiF są pewnego rodzaju kumulacją wielu lat pracy nad fuzją dla celów energetycznych. Jest to bardzo istotne zagadnienie z punktu widzenia naukowca jak i zwykłego śmiertelnika, który może w przyszłości stać się beneficjentem tej technologii. Zagadnienie z naukowego punktu widzenia nie jest skomplikowane, gdyż jest to łączenie lekkich izotopów wodoru Deuteru i Trytu, wskutek czego otrzymujemy He i neutron – komentuje dla serwisu BiznesInfo.pl dr. Marcin Rosiński - kierownik Zakładu Fizyki i Zastosowań Plazmy Laserowej w warszawskim Instytucie Fizyki Plazmy i Laserowej Mikrosyntezy im. Sylwestra Kaliskiego.„Proces ten jest paliwem dla gwiazd które produkują energię właśnie w taki sposób. Niestety trudno jest zainicjować ten proces w warunkach ziemskich, gdyż nie mamy tak ogromnej grawitacji jaka występuje w gwiazdach, dlatego aby proces syntezy mógł być zainicjowany konieczne jest sztuczne wytworzenie warunków jakie panują w gwiazdach. Dla celów fuzji w kontekście przyszłej elektrowni prowadzi się badania w dwóch typach urządzeń różniących się sposobem działania: magnetyczne i bezwładnościowe (przy użyciu laserów). W pierwszej metodzie, pole magnetyczne wykorzystywane jest do utrzymywania plazmy (jonów) skupionych blisko siebie, podczas równoczesnego ich podgrzewania za pomocą mikrofal lub innych źródeł energii. Metoda magnetycznego utrzymywania plazmy wykorzystywana jest w tokamakach. W metodzie bezwładnościowej malutka kapsułka wodorowa jest poddawana działaniu wielu wysokoenergetycznych promieni laserowych w bardzo krótkim czasie. W efekcie jest ściskana i ogrzewana do tak wysokich wartości ciśnienia i temperatury, że możliwa staje się fuzja jądrowa” – informuje dr. Marcin Rosiński.
Czytaj dalej
Ujawniono miażdżące wyniki badań. Chodzi o kopanie kryptowalut
sieć energetyczna
Często na fali zachwytów nowymi osiągnięciami techniki zapominamy o ich kosztach energetycznych. Tak jest dzisiaj ze sztuczną inteligencją, ale nie należy zapominać także o niezwykle zasobożernych kryptowalutach. Zużyciu energii przez kopalnie kryptowalut przyjrzała się amerykańska Energy Information Agency – niestety potwierdziły się pesymistyczne prognozy.
Czytaj dalej