Tech.BiznesINFO.pl > FinTech > NEONET ogłasza upadłość. To koniec polskiej sieci? Co z zamówieniami?
Maciej Olanicki
Maciej Olanicki 01.12.2023 11:14

NEONET ogłasza upadłość. To koniec polskiej sieci? Co z zamówieniami?

neonet
fot. ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Jedna z największych polskich sieci sprzedażowych oferujących AGD i RTV po dwudziestu latach działalności złożyła wniosek o upadłość. Ma to być jednak zabieg tylko formalny. Wiadomo już, co stanie się ze złożonymi zamówieniami, których liczba może być znaczna, biorąc pod uwagę, że sieć realizowała także na dużą skalę sprzedaż internetową.

NEONET ogłasza upadłość

Jak informuje Money.pl, uruchomiona jeszcze w 2003 roku sieć sklepów NEONET złożyła wniosek o upadłość. Przez dwadzieścia lat firma uruchomiła niemal 300 placówek rozsianych po całej Polsce oraz sprawnie działający sklep internetowy. To jednak na niewiele się zdało i NEONET wciąż boryka się z dużymi problemami w zachowaniu płynności finansowej.

Informacje o upadłości NEONET można znaleźć m.in. w Krajowym Rejestrze Zadłużonych. Widniejący tam wpis informuje, że trwa postępowanie o ogłoszeniu upadłości. Jest to pewne zaskoczenie, zwłaszcza biorąc pod uwagę, że w ostatnim czasie sieć uruchamiała kolejne sklepy stacjonarne.

Aliexpress już nie jest liderem tanich zakupów. Nowy chiński kolos w Polsce

Upadłość czy restrukturyzacja?

W oficjalnym oświadczeniu zarządu NEONET S.A. przekonuje się jednak, że nie ma mowy o tym, aby spółka miała ogłosić upadłość, mimo że formalnie właśnie się to dzieje. Wniosek o upadłość ma być tylko elementem restrukturyzacji:

Jednocześnie Zarząd Spółki NEONET S.A. zdecydowanie podkreśla, że złożona w dniu 27 listopada 2023 sanacja nie jest postępowaniem upadłościowym. Jest jednym z postępowań restrukturyzacyjnych, w ramach którego ma nastąpić reorganizacja firmy ukierunkowana na rozwiązanie aktualnych trudności i umożliwienie dalszego rozwoju biznesowego w kolejnych kwartałach 2024 roku.

Dlaczego zatem władze spółki zdecydowały się, by formalnie złożyć wniosek o upadłość, a nie działać w obrębie procedury przewidzianej dla restrukturyzacji? Zarząd przekonuje, że został on złożony wyłącznie na wypadek braku konsensusu między NEONET S.A. a kontrahentami w toku postępowania sanacyjnego. 
 

Co z zamówieniami w NEONET?

Informacje o upadłości NEONET spotkały się to już z dużą krytyką w mediach społecznościowych – NEONET w żaden sposób nie zapowiadał wcześnie swojej upadłości, a oficjalny komunikat został opublikowany dopiero dziś. Firma przekonuje, że restrukturyzacja nie będzie odczuwalna dla klientów i wszystkie zamówienia, przeszłe obecne, w sklepach stacjonarnych i online, będą realizowane bez problemu.

Źródło: Money.pl