Tech.BiznesINFO.pl > Internet i TV > Nie zapomnij przedłużyć ważności Profilu Zaufanego. Wiemy, jak to zrobić
Maciej Olanicki
Maciej Olanicki 12.03.2024 10:22

Nie zapomnij przedłużyć ważności Profilu Zaufanego. Wiemy, jak to zrobić

mobywatel
Fot. materiały własne

Profil Zaufany, a zatem jedna z metod uwierzytelniania w dostępie do usług administracji cyfrowej nie jest dany raz na zawsze. Usługa ma określoną ważność, co zresztą przekłada się na jej bezpieczeństwo i chroni nas przed tym, aby nikt nie otrzymał niepowołanego dostępu do zapomnianego PZ. Wyjaśniamy, co należy zrobić, by przedłużyć ważność Profilu Zaufanego.

Zasady ważności Profilu Zaufanego

Profil Zaufany należy odnawiać co trzy lata. Co prawda zdarzały się wyjątki, kiedy okres ten był krótszy, jednak było to spowodowane wyjątkowymi okolicznościami związanymi z pandemią. Po ogłoszeniu jej końca zasady zachowania ważności wróciły do normy, a osoby, które zakładały konta w newralgicznym momencie, były już informowane o konieczności przedłużenia.

Takie komunikaty otrzymują także wszyscy posiadacze Profilu Zaufanego, którego ważność dobiega końca. Powiadomienia są rozsyłane m.in. za pośrednictwem SMS-ów, niemniej należy zwrócić uwagę, że mogą być one próbą oszustwa ze strony cyberprzestępców. Faktyczna wiadomość od administracji usługi nie będzie zawierać żadnych linków, a jedynie informację o konieczności odnowienia PZ.

Duże zmiany w aplikacji mObywatel. Użytkowników czeka rewolucja

Jak przedłużyć Profil Zaufany?

Aby przedłużyć ważność Profilu Zaufanego, w pierwszej kolejności należy zalogować się na pz.gov.pl dotychczasowymi danymi logowania. Jeśli ich nie pamiętasz, należy kliknąć link umożliwiający zresetowanie hasła. Po jego kliknięciu otrzymamy maila z adresem, pod którym możliwe będzie wprowadzenie nowych danych.

Po logowaniu wybieramy pozycję Przedłuż ważność lub zmień dane i klikamy Dalej. W kolejnym ekranie należy wprowadzić w celu dodatkowego uwierzytelnienia adres mailowy i numer telefonu. Po tym na adres mailowy oraz drogą SMS-ową otrzymamy kody, które są wymagane do autoryzowania zlecenia przedłużenia ważności PZ. Po ich wprowadzeniu otrzymamy potwierdzenie zmiany, także drogą mailową.

Logowanie przez bankowość

Warto pamiętać, że po przedłużenia konta zostanie zresetowane możliwość uwierzytelniania się za pośrednictwem bankowości internetowej. Można to jednak zmienić. Aby tego dokonać, należy zalogować się, przejść do menu Szczegóły profilu, a następnie kliknąć Zmień dostawcę tożsamości i ustawić bank.