Tech.BiznesINFO.pl > Internet i TV > ZUS wydał ważny komunikat. Emeryci i renciści muszą to wiedzieć
Maciej Olanicki
Maciej Olanicki 09.03.2024 22:09

ZUS wydał ważny komunikat. Emeryci i renciści muszą to wiedzieć

senior przy komputerze
Fot. Unsplash/Sweet Life

W mediach społecznościowych należących do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych opublikowano komunikat, który ma zachęcić do korzystania z cyfrowych ekwiwalentów potwierdzających uprawnienia emerytów i rencistów. Dzięki mLegitymacji nie trzeba pamiętać o fizycznych legitymacjach, a to duże ułatwienie.

Już 665 tys. osób korzysta z mLegitmacji

Według danych ZUS z cyfrowej wersji legitymacji korzysta już 665 tys. emerytów i rencistów. W ostatnim czasie zaszły ważne zmiany w dokumentach wydawanych w tej grupie obywateli. Od stycznia ZUS wydaje legitymacje wyłącznie w wersji cyfrowej, zaś tradycyjną, fizyczną wersję można otrzymać dopiero na specjalny wniosek.

Cyfrowej wersji legitymacji emeryta i rencisty, czyli mLegitymacji, warto dać szansę – obsługa jest prosta i szybka, cały proces jest realizowany z użyciem rządowej aplikacji mObywatel.

Duże zmiany w aplikacji mObywatel. Użytkowników czeka rewolucja

Jak korzystać z mLegitymacji?

ZUS publikuje szczegółowe instrukcje, jak zainstalować i skonfigurować aplikację oraz uruchomił numery telefonu, pod którymi można szukać pomocy urzędników. W sprawie legitymacji emeryta-rencisty należy połączyć się z 48 22 560 16 00, zaś w przypadku problemów z aplikacją mObywatel – +48 42 253 54 74.

mObywatela można znaleźć w sklepie Google Play i App Store. Po instalacji należy zaakceptować regulamin i politykę prywatności, a następnie, w kolejnym kroku, nazwać urządzenie i ustawić hasło. W kolejnym etapie należy wybrać Dodaj swój pierwszy dokument, a następnie mObywatel. Dokument potwierdza się Profilem Zaufanym, e-dowodem lub za pośrednictwem bankowości elektronicznej. W końcu wybieramy Dodaj dokument i Legitymacja emeryta-rencisty.

Co daje mLegitymacja emeryta i rencisty?

ZUS zapewnia, że mLegitymacja to pełnoprawny odpowiednik tradycyjnego dokumentu i będzie respektowany wszędzie tam, gdzie dotąd służyła do tego fizyczna legitymacja. Cyfrowa wersja dokumentu potwierdza, że dana osoba jest emerytem bądź rencistą, udowadnia prawo do świadczeń zdrowotnych oraz pozwala korzystać z wszelkich ulg.