Tech.BiznesINFO.pl > Nauka i kosmos > Niewiarygodne osiągnięcie 17-latka z Polski. Nikt wcześniej w naszym kraju czegoś takiego nie dokonał
Maria Gil-Sobczyk
Maria Gil-Sobczyk 30.07.2023 17:54

Niewiarygodne osiągnięcie 17-latka z Polski. Nikt wcześniej w naszym kraju czegoś takiego nie dokonał

Michał Lipiec polska sukces flaga
Zdj. Michała Lipca – Społeczne Towarzystwo Oświatowe

Michał Lipiec ma 17 lat i już w tak młodym wieku dokonał czegoś, czego w Polsce jeszcze nikomu nie udało się osiągnąć. Chłopak w ciągu trzech tygodni zdobył trzy medale na międzynarodowych olimpiadach przedmiotowych. O sukcesie nastolatka poinformował na Twitterze Maciej Kawecki – nauczyciel akademicki, dziennikarz technologiczny i popularyzator nauki.

Trzy tygodnie = trzy medale

17-letniemu Michałowi, absolwentowi III klasy w V LO im. Witkowskiego w Krakowie, wystarczyły trzy tygodnie lipca, aby zdobyć trzy medale na międzynarodowych olimpiadach przedmiotowych. Złoto wygrał w Zurychu w dziedzinie chemia, srebro – w Tokio, z fizyki, a brązem nagrodzono go w Chiba w Japonii – tym razem z matematyki. W przypadku Międzynarodowej Olimpiady Chemicznej Michał znalazł się też w prestiżowym ścisłym gronie kilku najlepszych na świecie młodych chemików. Wyższą liczbę punktów od niego mieli tylko dwaj Chińczycy, Rosjanin i reprezentant Turcji – napisał na Twitterze Maciej Kawecki.

Społeczność “NIE dla chaosu w szkole” przekazała na swoim Facebooku, że obecnie Michał zdobył dla Polski już sześć międzynarodowych medali. Trzy spośród nich – poza tymi już wyżej wspomnianymi – osiągnął podczas poprzednich edycji Międzynarodowych Olimpiad Chemicznych. 

Prawdziwa rewolucja w dokumentach. Dowód osobisty możesz zostawić w domu

Chce zmienić świat na lepsze

Społeczne Towarzystwo Oświatowe zapytało Michała, jakie są jego plany związane z chemią. Odpowiedział: Jedyne, co wiem, to że podobnie jak wielu młodych ludzi, będę próbował coś w tym świecie zmienić na lepsze. A czy moje próby będą przebiegały za pośrednictwem czystej chemii, matematyki czy fizyki, czy może wszystkiego naraz – czas pokaże.

Czas na naukę i czas na pasje

Na fanpage’u przedstawicieli organizacji i stowarzyszeń działających na rzecz krajowej edukacji “NIE dla chaosu w szkole” możemy przeczytać, że Michał zaraził się pasją do chemii, już będąc w IV klasie szkoły podstawowej. Jako piątoklasista wygrał konkurs kuratoryjny dla gimnazjalistów, a w VI klasie szkoły podstawowej rozpoczął przygotowywania do startu w olimpiadzie licealnej. W VIII klasie został laureatem krajowej Olimpiady Chemicznej, reprezentował też Polskę podczas 52. Międzynarodowej Olimpiady Chemicznej (w skrócie IChO). Przywiózł stamtąd brązowy medal.

Przygotowania do olimpiad to nie jedyna naukowa część życia Michała. Równolegle realizuje on projekty naukowe pod kierunkiem naukowców z Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie oraz Instytutu Nielsa Bohra w Kopenhadze – w tym roku spędzi tam wolną od olimpiad część wakacji. Działa też na rzecz zainteresowanych chemia rówieśników – prowadzi Internetowe Koło Chemiczne, pomagając w przygotowaniach do Olimpiady Chemicznej – czytamy na facebooku “NIE dla chaosu w szkole”. Choć sama nauka zajmuje Michałowi sporo czasu, nastolatek nie stroni od innych aktywności – uprawia sporty – biega i pływa oraz spędza czas z rodziną.