Tech.BiznesINFO.pl > FinTech > Nigdy nie ładuj telefonu w nocy. Konsekwencje mogą być opłakane
Irmina Jach
Irmina Jach 05.05.2024 18:36

Nigdy nie ładuj telefonu w nocy. Konsekwencje mogą być opłakane

ładowanie telefonu
Fot. Pixabay/mhoppsy

Wiele osób przed snem podłącza telefon do ładowarki. Okazuje się, że ten nawyk może mieć bardzo poważne konsekwencje. Przedstawiciel straży pożarnej postawił sprawę jasno.

Nigdy nie ładuj telefonu w nocy

Ładowanie telefonu komórkowego, tabletu lub smartwatcha podczas snu to bardzo popularna praktyka. Mało osób zdaje sobie sprawę, że pozorna zapobiegliwość mająca na celu rozpoczęcie dnia z pełną baterią, może skończyć się pożarem. Jego bezpośrednią przyczyną jest najczęściej zwarcie elektryczne.

Niewielu zna tę ukrytą funkcję piekarnika. Zapłacisz mniej za prąd

Telefony komórkowe mogą być przyczyną pożaru

Przed ładowaniem telefonu komórkowego w nocy ostrzega straż pożarna. Okazuje się, że to właśnie te urządzenia są jedną z najczęstszych przyczyn pożarów. Szczególnym zagrożeniem są smartfony leżące w czasie ładowania w pościeli.

Pożary, których źródłem są czajniki i ekspresy to problem znany strażakom od lat. Dlatego zawsze kiedy idziemy spać czy wyjeżdżamy z domu, powinniśmy je wyłączać z prądu. Są to często urządzenia plastikowe, ustawione na drewnianych blatach. Może nastąpić w nich zwarcie, które zapoczątkuje pożar. Także ładowane nocą telefony komórkowe często trzymamy w pościeli czy przy łóżku. Nie jest to rozważne ani bezpieczne — przekazał w rozmowie z mediami Sławomir Brandt, rzecznik prasowy wielkopolskiej Straży Pożarnej.

ZOBACZ TAKŻE: To urządzenie pożera najwięcej prądu. Mało kto o tym wie

Niebezpieczne ładowanie elektroniki

Nie tylko ładowanie telefonu komórkowego może wiązać się z zagrożeniem. Poważnym niedopatrzeniem jest także nierozważne korzystanie z przedłużaczy i rozgałęźników. Jeśli do jednego gniazdka podłączone zostanie zbyt dużo urządzeń, może dość do przegrzania instalacji elektrycznej, co również zwiększa ryzyko pożaru.