Tech.BiznesINFO.pl > Internet i TV > Nokia znika z internetu. Co dalej z kultową marką i smartfonami?
Maciej Olanicki
Maciej Olanicki 01.02.2024 16:12

Nokia znika z internetu. Co dalej z kultową marką i smartfonami?

telefony
Fot. Eirik Solheim/Unsplash

Marka telefonów i smartfonów Nokia znów na zakręcie.  Zgodnie z wcześniejszymi pogłoskami wygląda na to, że firma HMD Global, dysponent praw do produkcji urządzeń mobilnych trafiających na rynek pod kultową fińską marką ma plany jej porzucenia. Może to oznaczać ostateczny koniec telefonów Nokia, ale też nowe otwarcie.

Nokia zwija się z internetu

Jak donosi serwis Phone Arena, wyłączona została strona internetowa prezentująca ofertę smartfonów i telefonów marki Nokia. Od teraz zostajemy przenoszeni automatycznie na stronę należącą do firmy faktycznie odpowiadającej za produkcję najnowszych Nokii, czyli HMD Global. Poza samymi nazwami urządzeń nie sposób odnaleźć tam wielu wzmianek o Nokii. Widać tylko komunikat potwierdzający, że trafiło się pod właściwy adres.

Może to być potwierdzenie informacji pochodzących jeszcze z września zeszłego roku, według których HMD Global, fińska firma założona przez byłych pracowników Nokii, całkowicie zrezygnuje z wypuszczania na rynek urządzeń mobilnych pod kultową marką. Zamiast tego staje się coraz bardziej prawdopodobne, że urządzenia te będą miały w nazwie po prostu HMD, co rozwija się do Human Mobile Devices.

Nokia buduje centrum badań we Wrocławiu. Dopiero zwolnili setki osób

HMD chce urządzeń pod własną marką

To nie jedyne zabiegi sugerujące, że marka Nokia po raz kolejny przechodzi do historii. Równolegle ze stroną zostanie zamknięta działalność oficjalnej strony na Facebooku (@MyNokiaOfficial). W komunikacie, który został tam udostępniony, czytamy, że już 7 lutego kanał komunikacji zostanie zamknięty. Powodem ma być stworzenie przestrzeni w mediach społecznościowych dla licencjobiorców marek.

Komunikat jest dość enigmatyczny, trafił do niego także link z listą różnej klasy sprzętu wydawanego pod marką Nokia. Wygląda zatem na to, że po raz kolejny mamy do czynienia z licencyjnymi zawirowaniami. Niewykluczone, że decyzja o rozpoczęciu sprzedawana urządzeń pod własną marką podjęta przez HMD Global także jest związana rychłym wygaśnięciem praw. Oczywiście obejmują one tylko biznes urządzeń mobilnych i nie mają już nic wspólnego z właściwą Nokią produkującą sprzęt i oprogramowanie teleinformatyczne i telekomunikacyjne.

Co dalej z Nokią?

Po nieudanym romansie z Microsoftem, który zakończył się wraz z końcem mobilnego Windowsa Nokia trafiła w ręce HMD. Udało się wyprodukować kilka solidnych smartfonów i telefonów, niemniej były one dalekie od komercyjnego sukcesu. Zawirowania w prawach do marki mogą sprawić, że Nokia jako marka telefonów znów stoi na rozdrożu. Może zniknąć znów na kilka lat, a być może już na zawsze. Może też znaleźć kolejnego śmiałka, który spróbuje unieść ciężar kultowego dziedzictwa.

Źródło: phonearena.com