Tech.BiznesINFO.pl > Internet i TV > Nowa aplikacja Marka Zuckerberga w końcu w Europie. To konkurencja dla X
Maciej Olanicki
Maciej Olanicki 14.12.2023 15:04

Nowa aplikacja Marka Zuckerberga w końcu w Europie. To konkurencja dla X

facebook
KIRILL KUDRYAVTSEV/AFP/East News

Po miesiącach oczekiwania Meta udostępnia swoja nową aplikację także w państwach Unii Europejskiej. Od początku jasne było, że dzięki niej korporacja Marka Zuckerberga chce konkurować z X i zagospodarować migrację użytkowników, którzy porzucili Twittera po tym, jak stery objął Elon Musk.

Threads w końcu w Europie

Mark Zuckerberg ogłosił rozszerzenie dostępności aplikacji Threads na państwa Unii Europejskiej, nie wskazując przy tym wyjątków. Aplikacja została już udostępniona także w Polsce i można ją odnaleźć w Google Play czy App Store. Możliwe jest posługiwanie się w niej kontem Instagram lub korzystanie w ograniczonym zakresie bez konta. 

Threads zostało zaprezentowane już w lipcu, jednak dotąd mieszkańcy UE musieli obejść się smakiem. Było to spowodowane brakiem zgodności tego, jak przetwarzane są dane na potrzeby Threads z RODO. Pół roku zajęło prawnikom Meta dostosowanie aplikacji do europejskich realiów prawnych i aplikację Threads może już sprawdzić każdy.

„Zacznie obowiązywać nowa zasada Facebooka”. Łańcuszek zalał Facebooka, wyjaśniamy, o co chodzi

Czym jest aplikacja Threads?

W praktyce Threads jest kolejnym serwisem mikroblogowym, gdzie można udostępniać krótkie posty tekstowe, zdjęcia i filmy, na które mogą reagować inni użytkownicy. Dostępna jest funkcja stałego obserwowania określonych użytkowników i bycia obserwowanym. Słowem – Twiiter, ale w wydaniu Meta, co niesie za sobą konsekwencje.

Przede wszystkim Threads jest ściśle zintegrowane z inną aplikacją Meta, Instagramem. Choć jest dostępny jako całkowicie osobna aplikacja i serwis, to jednak można traktować go przedłużenie Instagrama i rozbudowę serwisu w kierunku społecznościowym, zapewniającym rozmowy i dyskusje, co rzadko ma miejsce na Instragramie.

Threads szybko zdobywa popularność

W ciągu pierwszych dni po premierze z Threads zaczęło korzystać 100 mln użytkowników. Następnie wzrost spowolnił, jednak nie ma mowy o odpływie. Wręcz przeciwnie – z aplikacji korzysta dziś aktywnie 140 mln użytkowników. Z konkurencyjnego serwisu X korzysta aktywnie ok. 556 mln użytkowników, jednak baza ta była budowana od 2006 roku.