Tech.BiznesINFO.pl > FinTech > Nowe ceny za prąd. Wielkie zmiany na rynku energii
Bartosz Onuczyński
Bartosz Onuczyński 16.04.2024 12:02

Nowe ceny za prąd. Wielkie zmiany na rynku energii

skrzynka elektryczna
Fot. pvproductions/Freepik

Polscy konsumenci energii elektrycznej szykują się na znaczące zmiany w opłatach za prąd. Nowe regulacje wprowadzane przez rząd oraz firmy energetyczne mogą wpłynąć na wysokość rachunków i sposób ich rozliczania. Zwiększenie cen prądu oraz wprowadzenie dynamicznej taryfy to tylko niektóre z istotnych zmian, które warto mieć na uwadze.

Zmiany w opłatach za prąd

Ceny prądu w Polsce od lipca zaczynają rosnąć, a tarcza antyinflacyjna, która dotychczas ograniczała wzrost cen energii dla gospodarstw domowych, kończy swoje działanie. 

Według doniesień gazety "Wyborcza", skala podwyżek może sięgać nawet od 50 do 80 zł miesięcznie dla przeciętnego gospodarstwa domowego. Jednak rząd planuje wprowadzić bony energetyczne, aby złagodzić skutki podwyżek dla najuboższych.

Ukryta funkcja kas samoobsługowych w Biedronce. Wielu klientów nie ma pojęcia Nowa funkcja w mObywatel. Ułatwi życie wielu Polakom

Dynamiczna taryfa energetyczna

Największa zmiana na rynku energii od 2007 roku to wprowadzenie dynamicznej taryfy energetycznej przez PGE. Nowa taryfa odzwierciedlać będzie wahania cen na rynkach energii elektrycznej, co może skutkować zmianami cen co piętnaście minut

Korzystanie z tej opcji będzie wymagało posiadania inteligentnego licznika prądu, umożliwiającego odczytywanie zużycia energii zdalnie. Wybór tej taryfy może być korzystny dla osób zużywających dużo energii w ciągu dnia, jak posiadacze samochodów elektrycznych czy klimatyzacji.

ZOBACZ TAKŻE: Ważne informacje dla klientów PKO BP. Część z nich nie będzie zadowolona

Nowe możliwości dla prosumentów

Osoby korzystające z rozliczeń net-billing będą płacić za oddaną do sieci energię według cen ustalanych na podstawie konkretnych godzin, a nie miesięcznych notowań. 

Rząd planuje również zmiany w ustawie o OZE, aby dać prosumentom wybór między rozliczeniem według ceny miesięcznej lub godzinowej

Warto pamiętać, że sposób rozliczania prosumentów z energii oddanej do sieci w oparciu o ceny godzinowe różni się od oferty dynamicznej, gdzie ceny energii zależą od konkretnej godziny oddania energii.