Tech.BiznesINFO.pl > Internet i TV > Nowe oznaczenia rozmów na WhatsAppie. O co chodzi?
Maciej Olanicki
Maciej Olanicki 11.03.2024 15:04

Nowe oznaczenia rozmów na WhatsAppie. O co chodzi?

whatsapp
Fot. Pixabay/antonbe

Kolejna nowość zawita wkrótce do najpopularniejszego aktualnie komunikatora internetowego. W WhatsAppie pojawią się oznaczenia rozmów i konwersacji grupowych, które nie dla wszystkich mogą być jasne. Tymczasem są one niezwykle ważne w kwestii bezpieczeństwa, poufności komunikacji i prywatności.

Szyfrowanie end-to-end

WhatsApp umożliwia komunikację, która jest szyfrowana end-to-end. Oznacza to, że dzięki implementacji kryptografii klucza asymetrycznego dostęp do treści mogą uzyskać tylko uczestnicy rozmowy, nie może jej odczytać nawet administracja WhatsAppa.

Dzięki temu na całej ścieżce, jaką przechodzą dane od jednego użytkownika do drugiego, a zatem od połączenia lokalnego, przez infrastrukturę dostawcy usług internetowych, serwery WhatsAppa, aż do końcowego odbiorcy, treść jest zaszyfrowana. Jej przejęcie nie poskutkuje ujawnieniem treści, bo kluczami prywatnymi dysponują tylko rozmówcy. Komunikacja odszyfrowywana jest dopiero na ich urządzeniach.

Blokada TikToka w Polsce? Minister cyfryzacji zajął stanowisko

Nowe oznaczenie w WhatsAppie

Serwis WATBetaInfo dostrzegł w jednej z testowych kompilacji nowe oznaczenie. Widać je tuż przy nazwie użytkownika, z którym rozmawiamy i przedstawia zamkniętą kłódkę. Dzięki temu możemy mieć pewność, że komunikacja, jaka odbywa się w obrębie tak oznaczonego czatu jest właśnie szyfrowana end-to-end, a więc bezpieczna.

Mechanizm szyfrowana end-to-end (zapisywane także jako E2E) ma być implementowany także w innym komunikatorze należącym do Meta, Messengerze. Na razie nie ma jednak sygnałów, aby także tam zastosować podobne oznaczanie.

Przyczyna nowych oznaczeń – DMA

Może to wynikać z nadchodzących ogromnych zmian w WhatsAppie. Na mocy europejskiego aktu o rynku cyfrowym (DMA) WhatsApp zacznie umożliwiać także prowadzenie rozmów z innych aplikacji. Część z nich nie obsługuje domyślnie szyfrowania end-to-end. Dzięki nowym oznaczeniom WhatsApp pozwoli odróżnić natywną, bezpieczną komunikację od pozostałych.