Tech.BiznesINFO.pl > FinTech > Nowe taryfy za prąd. Jakie limity zużycia wprowadza URE?
Bartosz Onuczyński
Bartosz Onuczyński 10.04.2024 10:30

Nowe taryfy za prąd. Jakie limity zużycia wprowadza URE?

liczenie na kalkulatorze
Fot. Freepik

Prezes Urzędu Regulacji Energetyki (URE) zatwierdził nowe taryfy za dystrybucję i dostawę prądu, ustanawiając limity zużycia dla gospodarstw domowych. Jakie to limity i jak wpłyną na rachunki?

Nowe limity zużycia prądu

Wraz z wprowadzeniem nowych taryf na prąd, URE określił limity zużycia energii elektrycznej dla różnych grup konsumentów. Od czerwca 2024 roku, gospodarstwa domowe będą miały określone limity zużycia prądu, które będą determinowały stawki opłat za energię elektryczną. Oto szczegóły nowych limitów:

  • Gospodarstwa domowe: 1500 kWh do czerwca 2024 roku.
  • Osoby z niepełnosprawnością: 1800 kWh do czerwca 2024 roku.
  • Rolnicy i rodziny z Kartą Dużej Rodziny: 2000 kWh do czerwca 2024 roku.

Przekroczenie tych limitów skutkować będzie wzrostem opłat za energię elektryczną. Stawka będzie wtedy wynosić 693 zł za 1 MWh/0.69 zł za 1 kWh. Przed przekroczeniem limitu wynosi 412 złotych za megawatogodzinę.

Bilety za mniej niż 10 zł. PKP Intercity zaskakuje Co zrobić, gdy biletomat w autobusie nie działa? Sąd wydał orzeczenie

Wpływ na rachunki Polaków

Wprowadzenie nowych taryf na prąd może oznaczać większe obciążenie finansowe dla wielu konsumentów. Osoby, które przekroczą ustalone limity zużycia energii elektrycznej, mogą spodziewać się wyższych rachunków za prąd. Już od czerwca gospodarstwa domowe, które przekroczą określone limity, będą musiały zapłacić wyższe stawki za kilowatogodzinę. To może wymagać dostosowania codziennych nawyków konsumenckich, aby uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek na rachunkach za energię.

ZOBACZ TAKŻE: Skarbówka ściąga długi za abonament RTV. Rekordzista oddał 187 tys. zł

Jak zminimalizować koszty?

W obliczu rosnących cen energii, istotne staje się szukanie sposobów na oszczędność. Świadome korzystanie z energii oraz zastosowanie strategii oszczędnościowych może pomóc w zminimalizowaniu kosztów związanych z rachunkami za prąd. 

Proste działania, takie jak wyłączanie nieużywanych urządzeń elektrycznych czy stosowanie energooszczędnych żarówek mogą znacząco obniżyć zużycie energii i wpłynąć na zmniejszenie rachunków. Długofalowo, inwestycje w urządzenia energooszczędne oraz instalacje fotowoltaiczne mogą być również rozważane jako sposób na długoterminowe oszczędności.