Tech.BiznesINFO.pl > Internet i TV > Nowe urządzenia w sklepach Lidla. Wydały klientom już 100 tys. zł
Maciej Olanicki
Maciej Olanicki 17.04.2024 09:58

Nowe urządzenia w sklepach Lidla. Wydały klientom już 100 tys. zł

lidl
Fot. materiały własne

Choć system kaucyjny zacznie obowiązywać w Polsce dopiero od 1 stycznia 2025 r., to już teraz w kolejnych sklepach pojawiają się automaty umożliwiający zdawanie butelek. Tak jest w Lidlu, który postawił już w Polsce kilkadziesiąt takich urządzeń.

Butelkomaty od 1 stycznia 2025 r.

Dzięki wprowadzeniu systemu kaucyjnego możliwe będzie oddawanie butelek do specjalnych automatów. Te wypłacą zwrot kaucji, którą uiszczaliśmy przy zakupie produktów sprzedawanych w butelkach PET. W automatach będzie można także zdawać kartony.

Jak informuje interia.pl, już teraz automaty nazywane po prostu butelkomatami stoją w 53 sklepach Lidla, przede wszystkim w dużych miastach wojewódzkich. Prym wiedzie Poznań, w którym znajdziemy już 19 takich urządzeń. To jednak dopiero przedsmak - butelkomaty będą musiały stanąć w sklepach wielkopowierzchniowych (powyżej 200 m) obowiązkowo już od 1 stycznia.

Likwidacja abonamentu RTV. Opłata audiowizualna jednak do kosza?

Jak działają butelkomaty w Lidlu?

W tych sklepach, w których już dziś stoją butelkomaty, można do nich oddawać butelki PET po wodzie i napojach, kartony o pojemności od 300 ml do 3 l po napojach oraz kartony po mleku. Oczywiście wszystkie muszą być puste, ważne jest także, by nie było pogniecione ani zniszczone, gdyż butelkomaty skanują umieszczone na opakowania kody kreskowe.

Za zwróconą butelkę czy karton klienci otrzymują voucher o wartości 5 gr. Wartość zwrotu za kolejne opakowania sumuje się. Następnie butelkomat generuje voucher, który można wykorzystać podczas zakupów w Lidlu - kwota na paragonie może zostać obniżona o wartość vouchera.

Udany przebieg dotychczasowych wdrożeń

Choć do wejścia w życie nowego prawa zostało jeszcze 8 miesięcy, to butelkomaty w Lidlu już cieszą się dużym zainteresowaniem. Jeszcze pod koniec zeszłego roku, gdy  było zaledwie 23, klienci Lidla odzyskali z butelkomatów łącznie 100 tys. zł.

Źródło: interia.pl