Tech.BiznesINFO.pl > Cyberbezpieczeństwo > Nowy obowiązek wszedł w życie. Te SMS-y zostaną zablokowane
Zuzanna Kłosek
Zuzanna Kłosek 06.04.2024 16:37

Nowy obowiązek wszedł w życie. Te SMS-y zostaną zablokowane

telefon
Fot. Pixabay/Firmbee

Od niedawna operatorzy telekomunikacyjni muszą pamiętać o nowym obowiązku. W związku z przepisami, które weszły w życie 25 marca 2024, wiele ”podejrzanych” SMS-ów nie będzie już trafiać do odbiorców. Wiadomości mają być automatycznie blokowane. Co o tym zadecyduje?

STOP wiadomościom phishingowym

Wśród wielu form ataków cyberprzestępcom, phishing zdecydowanie należy do tych najpopularniejszych. Niemal codziennie każdy z nas otrzymuje fałszywe wiadomości od kuriera, banku, czy operatora telekomunikacyjnego. Wielu z nas je ignoruje, ale chwila nieuwagi wystarczy, by oszuści zdobyli nasze hasło, numer PESEL czy inne dane. Często wystarczy, że klikniemy w link, który rzekomo np. pozwoli nam sprawdzić, gdzie jest przesyłka — której nieraz wcale się nie spodziewamy. Wbrew pozorom skutki mogą być opłakane. Teraz jednak sprawą zajął się Zespół Reagowania na Incydenty Bezpieczeństwa Komputerowego.
 

Rząd apeluje do Polaków. Chodzi o aplikację mObywatel

Więcej nie dostaniemy takich wiadomości?

Jeszcze za poprzedniej kadencji rządu zostały podjęte pierwsze działania mające zwiększyć cyberbezpieczeństwo w zakresie usług telekomunikacyjnych. Działanie to jest dodatkowo istotne, ponieważ wiadomości phishingowe w ostatnim czasie to już w zasadzie norma.

Od 25 marca  operatorzy telekomunikacyjni są zobowiązani do ich blokowania. Zarówno wiadomości posiadające cechy smishingu jak i spoofingu mają automatycznie zostać zablokowane dzięki wzorcom blokowania opracowanym i aktualizowanym przez Zespół Reagowania na Incydenty Bezpieczeństwa Komputerowego. Warto dodać, że to nie jedyne działanie w ostatnim czasie, mające podnieść bezpieczenstwo użytkowników.

Jestem przekonany, że dzięki uruchomieniu systemu do wymiany wzorców wiadomości oszukańczych, do którego od dzisiaj podłączać się mogą przedsiębiorcy telekomunikacyjni, Urząd Komunikacji Elektronicznej oraz Centralne Biuro Zwalczania Cyberprzestępczości – walka z nadużyciami telekomunikacyjnymi i ograniczanie liczby oszukańczych SMS-ów, które wszyscy codziennie otrzymujemy, wejdzie na wyższy poziom — podkreślił Krzysztof Gawkowski, wicepremier i minister cyfryzacji.
 

Nadchodzą kolejne zmiany

Również obecny rząd podkreśla, iż zapewnienie bezpieczeństwa w tym zakresie jest niezwykle istotne. Ustawa zobowiązujące operatorów do blokowania fałszywych SMS-ów ma zostać dodatkowo rozszerzona w kwestii nadużyć w komunikacji elektronicznej. 25 września 2024 roku mają zacząć obowiązywać nowe regulacje, tym razem dotyczące podejrzanych połączeń (CLI spoofing).

źródło: radio zet