Tech.BiznesINFO.pl > Internet i TV > Oberwą stacje radiowe i Spotify? YouTube proponuje własne radio
Marcin Śliwa
Marcin Śliwa 11.08.2024 15:02

Oberwą stacje radiowe i Spotify? YouTube proponuje własne radio

YouTube Music
fot. Ivan Radic, Flickr

YouTube Music dostanie kolejną nową funkcję. Google nie szczędzi środków na zmniejszenie dystansu dzielącego jego platformę od czołówki streamingowego peletonu muzycznego, na której czele wciąż znajdują się Spotify oraz Apple Music. YouTube Music tym razem zaproponuje użytkownikom własną wizję radia. To jednak nie wszystko. 

Gwóźdź do trumny radia?

Kolejna funkcja, która trafi do YouTube Music to osobiste radio. Pozwoli tworzyć użytkownikom aplikacji spersonalizowane stacje radiowe, co powinno być interesującym rozwiązaniem dla osób, które lubią słuchać radia, ale drażnią ich reklamy oraz… prowadzący. YouTube Music Radio będzie opierało się na preferencjach muzycznych i playlistach użytkownika. ”Stacje radiowe” proponowane przez YouTube Music będą codziennie aktualizowane o nowe utwory. 

Każdą pojedynczą własną stację radiową, a w praktyce dynamiczną playlistę, będzie można udostępniać innym użytkownikom. Swoje radio udostępnił już na przykład CEO Google, Sundar Pichai.

Nie żyje szefowa YouTube. Susan Wojcicki miała polskie korzenie, latami walczyła z ciężką chorobą

Jak włączyć

Nową funkcję będzie można włączyć w ustawieniach profilu. W opcjach prywatności i lokalizacji trzeba będzie aktywować opcję publiczne statystyki lub publiczne personalne radio. Dopiero wówczas będzie się można cieszyć nową funkcjonalnością i udostępniać znajomym i innym użytkownikom YouTube Music swoje spersonalizowane dynamiczne stacje radiowe. 

Nowa funkcja ma się pojawić w ciągu najbliższych tygodni. Zostanie uruchomiona na wszystkich systemach jednocześnie. 

Co to za kawałek?

YouTube Music wraz z najnowszą wersją, doczeka się też innej bardzo pomocnej funkcji, której działanie dotąd trzeba było sobie zapewniać innymi aplikacjami. Każdy, kto natyka się czasem w radiu, na imprezie lub w taksówce na utwór muzyczny, który natychmiast trafia w jego gusta, za to nie ma pojęcia jaki jest jego tytuł oraz wykonawca, doskonale zna wartość aplikacji takich jak Shazam, czy SoundHound. Pozwalają one przy pomocy telefonu natychmiast zidentyfikować słuchany właśnie utwór, a także podać nam jego autora, album z którego pochodzi, a także odesłać nas do miejsc, w których możemy go posłuchać, lub kupić. 

Aplikacja wraz z wejściem najnowszej aktualizacji będzie mogła rozpoznawać słuchaną w danej chwili piosenkę przy użyciu wbudowanego w telefon mikrofonu. Co istotne, nowa funkcja ma sobie radzić równie dobrze z utworami profesjonalnymi, jak i tymi śpiewanymi, czy choćby nuconymi i gwizdanymi przez użytkownika.