Tech.BiznesINFO.pl > Sztuczna inteligencja > Ocalała z Holocaustu przemówiła dzięki AI. Niezwykła inicjatywa Muzeum POLIN
Maciej Olanicki
Maciej Olanicki 08.12.2023 17:16

Ocalała z Holocaustu przemówiła dzięki AI. Niezwykła inicjatywa Muzeum POLIN

Muzeum POLIN
Muzeum Polin/Autorstwa Moreio - Praca własna, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=56629458

Zaawansowane oprogramowanie generujące obraz i dźwięk to ogrom nowych możliwości dla muzeów i instytucji kultury, czego dowodzi Muzeum POLIN. Wykorzystując nowoczesne narzędzia, udało wygenerować się niezwykłe nagranie, które stanowi unikatowe źródło o czasach największego mroku.

Głos Stelli Fidelseid unieśmiertelniony

Stella Fidelseid to zmarła 2001 r. autorka wspomnień z okresu powstania w getcie warszawskim. Jej tragiczna historia o przetrwaniu została spisana w pamiętniku „Pozostałam w gruzach... (moje przeżycia po likwidacji getta warszawskiego – kwiecień-grudzień 1943)”. Świadectwa Fidelseid z getta, dzięki tzw. sztucznej inteligencji, udało się oprawić w zupełnie nowe ramy.

Muzeum POLIN podjęło bowiem współpracę z agencją Saatchi & Saatchi, w której do odczytywania memuarów wykorzystano próbki głosu Stelli Fidelseid. Dzięki nagraniom z zasobów Visual History Archive USC Shoah Foundation i za zgodą rodziny udało się zbudować silnik przetwarzania tekstu na mowę, który wytrenowany został właśnie na próbkach głosu Fidelseid.

Lada dzień zaśpiewasz głosem największych gwiazd. Sensacyjne wieści z YouTube

Unikalne świadectwa już dostępne

W efekcie powstało nagranie, w którym o swoich trudnych wojennych losach mówi własnym głosem sama ich autorka, która została jedną z bohaterek wystawy „Wokół morze ognia”, która odbywa się w ramach całorocznego programu Muzeum POLIN „Nie bądź obojętny. 80. rocznica powstania w getcie warszawskim”.

Co ciekawe, do wytrenowania silnika wykorzystano materiał, na który składał się trzygodzinny wywiad przeprowadzony w języku portugalskim. Mimo swojej odległej od polskiej fonetyki, dzięki dzisiejszym możliwościom mógł on zostać wykorzystany także do generowania słów odczytywanych po polsku.

Dostęp tylko na terenie getta

Aby usłyszeć historię Stelli Fidelseid opowiedzianą jej własnych głosem, trzeba odwiedzić przystanki autobusowe na terenie zajmowanym niegdyś przez warszawskiego getto.

Do końca grudnia na wielu z nich znaleźć będzie można plakaty z kodem QR pozwalającym na przesłuchanie materiałów. Warto zaznaczyć, że będzie to możliwe tylko w obrębie getta, co ma stanowić symboliczną formę upamiętnienia.