Tech.BiznesINFO.pl > Cyberbezpieczeństwo > Ogromne zmiany w dwóch popularnych bankach. Trzeba wiedzieć, zacznie się 13 listopada
Maciej Olanicki
Maciej Olanicki 09.11.2023 09:05

Ogromne zmiany w dwóch popularnych bankach. Trzeba wiedzieć, zacznie się 13 listopada

Bankomat
Fot. biznesinfo.pl

Aż dwa działające w Polsce banki wprowadzają ważne zmiany w dostępie do swoich usług za pośrednictwem internetu. Na nowości warto przygotować się zawczasu, zwłaszcza że każda zmiana w tak kluczowym aspekcie może być wykorzystywana do podejmowania prób oszustw i wyłudzeń.

Nowy adres Banku Millenium

Niewielką, ale ważną zmianę zdecydował się wprowadzić Bank Millenium. Zdecydowano się zmodyfikować i uprościć adres strony umożliwiającej logowanie się do bankowości elektronicznej. Dotyczy to dostępu za pośrednictwem przeglądarek internetowych.

Wykorzystywany dotychczas adres https://www.bankmillennium.pl/osobiste2/Retail/Login nie będzie już umożliwiał dostępu do usług banku. Zamiast tego klienci Banku Millenium będą używać adresu krótszego i łatwiejszego do zapamiętania https://login.bankmillennium.pl/retail/login. Oprócz tego odświeżony zostanie takie wygląd strony. Dla końcowych użytkowników nie zmienia się nic poza adresem – nie ma konieczności podejmowania żadnych działań.

Bank zapowiada, że nie będzie dodatkowo informował o zmianach za pośrednictwem maili czy SMS-ów, Oznacza to, że wszelkie informacje na ten temat mogą stanowić próbę podszywania się pod Millenium i oszustwa. Zalecamy zachowanie szczególnej ostrożności. 

Nowa funkcja w aplikacji mObywatel. Czekało na nią wielu Polaków

Nowa aplikacja banku ING

Zmiany wprowadza także ING Bank Śląski. Solidne odświeżenie czeka aplikacja tego banku, Moje ING. W tym przypadku nie zajdzie żadna zmiana w adresie, z którego do usług banku uzyskuje się za pośrednictwem przeglądarek.

W nowym wydaniu swojej aplikacji ING postawiło na zapewnienie użytkownikom większych możliwości personalizacyjnych. Odtąd każdy z nich będzie mógł samodzielnie dostosować poszczególne ekrany do swoich potrzeb, tak aby wyświetlały najbardziej potrzebną dla danego użytkownik treść.

Mowa m.in. o łatwiejszym dostępie do takich usług jak BLIK czy do modułu wykorzystywanego do obsługi biletów komunikacyjnych. Ponadto zmiany będą dotyczyć samego wyglądu aplikacji. Nowa wersja aplikacji zostanie udostępniona już 12 listopada.

Uwaga na oszustów

Każde znaczące zmiany w bankowości elektronicznej mogą być wykorzystane do prób przechwycenia danych logowania czy danych kart płatniczych przez oszustów. Dlatego warto pamiętać, że zmieniający adres Bank Millenium nie modyfikuje nic poza adresem, a ponadto nie będzie rozsyłał żadnej specjalnej korespondencji, która wymagałaby np. przekazywania danych.

Podobnie w przypadku aplikacji Moje ING zmienia się tylko wygląd i część funkcjonalności aplikacji mobilnej, a wszelkie próby kontaktu z klientami w tych okolicznościach należy traktować jako próbę oszustwa. W takich przypadkach należy się rozłączyć i samodzielnie skontaktować z bankiem.