Tech.BiznesINFO.pl > Nauka i kosmos > Oto najdokładniejszy zegar świata. Spóźni się o sekundę co 30 mld lat
Marcin Śliwa
Marcin Śliwa 05.07.2024 12:44

Oto najdokładniejszy zegar świata. Spóźni się o sekundę co 30 mld lat

koncepcja czasu
fot. Alexey Choudin, Pexels/NIST screen

Powstał najdokładniejszy zegar atomowy jaki kiedykolwiek udało się skonstruować. Jego precyzja jest nieprawdopodobna, szacuje się o całą sekundę może się spóźnić najwcześniej za 30 miliardów lat. Konstruktorzy zegara zapewniają, że ”przesuwa granice tego, co jest możliwe w pomiarze czasu”.

Gdy nie ma czasu na spóźnienia

Za powstanie najnowocześniejszego super-zegara odpowiadają naukowcy z amerykańskiego Narodowego Instytutu Norm i Technologii (NIST). Jak zapewniają, to absolutnie najdokładniejszy zegar atomowy jaki kiedykolwiek powstał. 

Czy samochody elektryczne płoną częściej? Oto fakty

Lasery i próżnia

Konstrukcja zegara opiera się na zastosowaniu światła laserowego. Jego zadaniem jest zatrzymywanie atomów ekstremalnie zimnego strontu (pierwiastek z grupy berylowców). Cały proces odbywa się w próżni, co zapewnia mu wyjątkową stabilność i ogranicza efekty wzajemnego oddziaływania na siebie lasera i atomów

Nowy zegar ma całkowitą dokładnością systematyczną wynoszącą 8,1 x 10^-19, co oznacza, że jest dwa razy bardziej dokładny od poprzedniego rekordzisty. 
 

”Przesuwa granice tego, co jest możliwe”

Chociaż w pierwszym odruchu można sobie stawiać pytanie, po co nam taki super-zegar, skoro i tak nie sprawi on, że jajka na miękko nagle zaczniemy wyciągać z wrzątku na czas, to jednak możliwości, które za nim idą są ogromne. Fizyk z laboratorium Joint Institute for Laboratory Astrophisics Jun Ye zauważa, że urządzenie przesuwa granice tego co jest możliwe. 


Ten zegar jest tak precyzyjny, że może wykrywać drobne efekty przewidziane przez teorie takie jak ogólna teoria względności, nawet w skali mikroskopowej. Przesuwa granice tego, co jest możliwe w pomiarze czasu – przekonuje Jun Ye.

Nowy zegar jest tak precyzyjny, że o jedną sekundę będzie się spóźniał co 30 miliardów lat. Jun Ye zwraca uwagę, że właśnie tak precyzyjnych narzędzi będzie potrzebowała ludzkość, jeśli na poważnie chce zacząć myśleć o podboju kosmosu.

Jeśli chcemy wylądować statkiem kosmicznym na Marsie z dokładnością do milimetra, będziemy potrzebować zegarów, które będą o rzędy wielkości dokładniejsze niż te, które mamy dzisiaj w GPS. Ten nowy zegar to duży krok, do zapewnienia tego – puentuje fizyk.