Tech.BiznesINFO.pl > Cyberbezpieczeństwo > Otrzymałeś taką wiadomość na WhatsApp? Musisz bardzo uważać
Maciej Olanicki
Maciej Olanicki 01.02.2024 08:59

Otrzymałeś taką wiadomość na WhatsApp? Musisz bardzo uważać

Whatsapp
KIRILL KUDRYAVTSEV/AFP/East News

Nowe metody działań internetowych oszustów pojawią się relatywnie rzadko – gdy natomiast pojawia się nowy, skuteczny scenariusz ataku, to przez całe miesiące jest realizowany z zastosowaniem różnych kolejnych kanałów. Tak jest tym razem – oszustwo, które dotąd było realizowane głównie za pośrednictwem SMS-ów, przenosi się na najpopularniejsze komunikatory.

Oszustwo na nowy numer na WhatsAppie

Serwis o2.pl informuje, że taki nowy-stary scenariusz ataku przeniósł się na największy w tym momencie komunikator, WhatsApp. Jego użytkownicy otrzymują znaną już od miesięcy, a mimo to najwidoczniej nadal skuteczną, informację, której nadawca podszywa się pod członka rodziny. Najczęściej chodzi pod dziecko potencjalnej ofiary, które informuje o zmianie numeru telefonu.

Hej Mamo, to mój nowy numer, zapisz go. Rozbił mi się telefon i moja karta sim z numerem nie działa, Napisz do mnie na WhatsApp.

Taki scenariusz, choć wykorzystywany od wielu miesięcy, może wypadać szczególnie przekonująco podczas trwających ferii. W rzeczywistości nie mamy bowiem do czynienia z próbą kontaktu ze strony osoby bliskiej, lecz z oszustwem.

Problem z płatnością za hotel? To złodzieje mogą właśnie kraść twoje pieniądze

Oszuści mają nowy sposób na Whatsappie. Bardzo przykre konsekwencje

Dalszy rozwój wypadków, już po tym, gdy napastnicy przekonają nas do swojego scenariusza, zależy tylko od nich samych. Mogą oni od razu przejść do wyłudzenia pieniędzy, np. z użyciem kodów BLIK. Należy pamiętać, że można z jego użyciem uwierzytelniać transakcję nawet na znaczne kwoty i przeprowadzać poważne operacje bankowe.

Oszuści mogą także zachęcać do instalacji oprogramowania, które może okazać się klientem zdalnego dostępu do pulpitu, co w ostatnim czasie zyskuje wśród cyberprzestępców dużą popularność. I nic dziwnego – po instalacji jednego programu mogą oni bez konieczności stosowania zaawansowanych metod przejąć całkowitą kontrolę nad komputerem ofiary, łącznie z bankowością mobilną.

Jak się chronić przed oszustami?

Choć oszustwo na nowy numer telefonów wydaje się dobrze znane, to zapewne po raz kolejny zbierze żniwo w związku z feriami. Osobom otrzymującym podobne wiadomości można doradzić, aby zawsze weryfikowały zawarte w nich informacje. 

Nie należy jednak wdawać się w rozmowę, lecz samodzielnie dzwoniąc pod dotychczasowy numer dziecka. Tyle wystarczy, by pokrzyżować szyki oszustom.

Źródło: o2.pl