Tech.BiznesINFO.pl Nauka i kosmos Pierwsza stacja wodorowa na Śląsku właśnie ruszyła. To drugi taki obiekt w Polsce
materiały prasowe Polsat Plus/ZE PAK

Pierwsza stacja wodorowa na Śląsku właśnie ruszyła. To drugi taki obiekt w Polsce

30 października 2023
Autor tekstu: Paula Drechsler

W Rybniku powstała nowoczesna inwestycja, a mianowicie stacja tankowania wodorem. Można tu zatankować zarówno autobusy, jak i samochody. To pierwsza taka stacja na Śląsku i druga w Polsce. Inwestycja ma być rozwijana o kolejne punkty.

Transformacja energetyczna w Polsce

Grupa Polsat Plus oraz Grupa ZE PAK tworzy w Polsce sieć stacji tankowania wodorem. Tankowanie wodorowe to proces uzupełniania wodoru w zbiorniku pojazdu wodorowego. Wodór jest podawany do kontenera i magazynowany tam pod wysokim ciśnieniem. Cały proces tankowania trwa zwykle kilka minut. Inwestycja Grupy Polsat Plus i Grupy ZE PAK rozwijana jest pod marką NESO. Nazwa wzięła się od pierwszych liter sloganu “Nie emituję spalin, oczyszczam” , podaje polsatnews.pl. “Stacje NESO są obecnie jednymi z najnowocześniejszych stacji tankowania wodoru w Europie”, przekazuje polsatnews.pl

- Stacja tankowania wodorem w Rybniku to już druga nasza stacja w Polsce, jaką uruchamiamy w przeciągu zaledwie kilku tygodni. Rybnik to doskonały przykład jak z miasta, które przodowało w rankingach zanieczyszczonego powietrza w krótkim czasie zmienić się w lidera zielonej transformacji wśród polskich miast - powiedział Maciej Stec, Wiceprezes ds. Strategicznych Grupy Polsat Plus i Członek Rady Nadzorczej Grupy ZE PAK, cytowany na łamach wspomnianego portalu.

Profil zaufany wygasa 31 października. Jak przedłużyć jego ważność?
Poczta Polska wprowadza ważne zmiany. Chodzi o rezygnację z jednej z usług

Dla kogo stacja tankowania wodorem?

Kto będzie mógł czerpać korzyści z nowoczesnej stacji wodorowej na Śląsku? Źródło podaje, że udostępniona ona będzie wszystkim użytkownikom samochodów napędzanych wodorem, a także posłuży jako stacja tankowania dla 20 autobusów wodorowych NesoBus , które również są inwestycją Grupy Polsat Plus oraz Grupy ZE PAK. Według portalu Polsat News te środki komunikacji już zaczynają służyć mieszkańców Rybnika, a miast stało się jednym z liderów zielonej transformacji energetycznej w Polsce. Autobusy i stacje NESO mają stać się jednym z głównych elementów powstającego aktualnie Rybnickiego Okręgu Wodorowego.

- To wielka zasługa ludzi zarządzających miastem i należą im się prawdziwe wyrazy uznania od całej Polski, ale przede wszystkim od mieszkańców Rybnika. Cieszymy się, że w Rybniku powstaje pierwsza na Śląsku stacja wodorowa, na której będą między innymi mogły tankować autobusy wodorowe NesoBus produkowane w naszej fabryce w Świdniku - powiedział wspomniany wcześniej Stec na łamach polsatnews.pl.

Różnica między autem na wodór a zwykłym samochodem

Samochody wodorowe są samochodami elektrycznymi, ale nie w takim samym sensie jak samochody elektryczne z bateriami. W samochodach elektrycznych z bateriami energia jest magazynowana w akumulatorze, który jest ładowany z gniazdka elektrycznego. W samochodach wodorowych energia jest magazynowana w zbiorniku ze sprężonym wodorem. Samochody wodorowe mają wiele zalet, takich jak brak emisji szkodliwych substancji, duży zasięg i szybkie ładowanie. Jednak wciąż są one droższe od innych samochodów elektrycznych i mają mniejszą infrastrukturę. Rozwój stacji tankowania wodorem ma to zmienić.

Tankowanie na stacji wodorowej nie odbiega dalece od tego, jak taki proces przebiega na innych stacjach paliw. “Zdejmuje się pistolet z dystrybutora, wkłada do samochodu czy autobusu, naciska przycisk i rozpoczyna się tankowanie. Zapełnienie baku samochodu do pełna trwa zaledwie kilka minut, a autobusu niecały kwadrans”, opisuje proces portal Polsat News. “ Obecnie dostępne samochody wodorowe na jednym tankowaniu mogą przejechać ponad 600 km. Stacja jest w pełni samoobsługowa , dystrybutor z ciśnieniem 700 bar jest przeznaczony do tankowania samochodów, a ten o ciśnieniu 350 bar - autobusów. Wodór do stacji jest dostarczany przy pomocy wodorowozów, które przewożą jednorazowo nawet 1000 kg H2”, precyzuje serwis informacyjny.

Polacy znów nabijani w butelkę. Mnóstwo osób dostaje podobną wiadomość
Obserwuj nas w
autor
Paula Drechsler
Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl
Nauka i kosmos Sztuczna inteligencja Cyberbezpieczeństwo Internet i TV FinTech