Tech.BiznesINFO.pl > Cyberbezpieczeństwo > Profil zaufany wygasa 31 października. Jak przedłużyć jego ważność?
Paula Drechsler
Paula Drechsler 30.10.2023 16:03

Profil zaufany wygasa 31 października. Jak przedłużyć jego ważność?

profil zaufany
biznesinfo

Została tylko chwila na to, aby przedłużyć profil zaufany. Osoby, które otrzymały SMS o konieczności takiego działania, mają czas wyłącznie do 31 października br. Później usługa zostanie anulowana. Jak przedłużyć ważność profilu zaufanego?

O co chodzi z SMS-em o wygaśnięciu profilu zaufanego?

Profil zaufany (PZ) jest to bezpłatne narzędzie, dzięki któremu każda osoba, która go założyła, może potwierdzać swoją tożsamość w internecie oraz składać podpis zaufany bez konieczności drukowania dokumentu i podpisywania go ręcznie. Jak czytamy na stronach rządowych: “Profil zaufany to podpis elektroniczny do podpisywania podań i wniosków składanych do podmiotów publicznych” i można dzięki niemu korzystać z szeregu rozmaitych usług. Da się go założyć przez internet lub w punkcie potwierdzającym (różne urzędy oraz niektóre banki). Trzeba mieć do tego numer PESEL.

Po założeniu PZ jest on ważny 3 lata. Po tym czasie można przedłużyć jego ważność o kolejne 3 lata. Niedawno sporo osób otrzymało SMS-y z informacją o tym, że automatycznie przedłużony podczas pandemii profil straci ważność. Nie jest to akcja oszustów ani żart, a kampania informacyjna stworzona na polecenie Ministerstwa Cyfryzacji. Jeśli więc osoby, które otrzymały taką wiadomość tekstową, nie przedłużą PZ do 31 października br., profil wygaśnie. Jak szybko wydłużyć aktywność konta?

Polacy znów nabijani w butelkę. Mnóstwo osób dostaje podobną wiadomość

Przedłużenie profilu zaufanego krok po kroku

Osoby, które otrzymały wiadomość SMS o konieczności przedłużenia profilu, muszą wykonać kilka kroków.

1. Trzeba zalogować się na stronie pz.gov.pl używając swoich dotychczasowych danych logowania - nazwa/email i hasło, bądź przy pomocy banku. W razie zapomnienia danych należy kliknąć odpowiedni przycisk w celu uzyskania przypomnienia. Przyjdzie ono na maila.

2. Po zalogowaniu należy zaznaczyć opcję “Przedłuż ważność lub zmień dane” i następnie przejść dalej. 

3. Aby aktywować przedłużenie, konieczne będzie potwierdzenie adresu email oraz numeru telefonu. 

4. Na skrzynkę mailową oraz telefon przyjdą odpowiednie kody do autoryzacji zadania. Konieczne jest użycie obydwu haseł. 

Po prawidłowym przepisaniu kodów wyskoczy informacja o przedłużeniu ważności profilu zaufanego o 3 lata. Zostanie również wysłany mail z potwierdzeniem. 

Jak sprawdzić, do kiedy profil zaufany jest ważny?

Jeśli taki SMS do nas nie przyszedł, to i tak możemy sprawdzić, do kiedy nasz PZ jest ważny i ewentualnie edytować niektóre dane czy ustawienia, np. metodę autoryzacji. Można to zrobić po wejściu w “Szczegóły profilu". Tam wyświetla się kilka możliwych działań związanych z zarządzaniem naszym profilem zaufanym.

Zrzut ekranu 2023-10-30 154430.jpg
pz.gov.pl