Tech.BiznesINFO.pl > FinTech > PKO BP wprowadza istotne zmiany. Wielu Polaków będzie musiało sięgnąć do kieszeni
Paula Drechsler
Paula Drechsler 20.09.2023 13:08

PKO BP wprowadza istotne zmiany. Wielu Polaków będzie musiało sięgnąć do kieszeni

flaga
domena publiczna

PKO BP wysyła do klientów informacje na temat zmian w tabeli opłat i prowizji. Z informacji przekazywanych przez bank wynika, że dotkną one część kontrahentów. Zapowiadane modyfikacje mają zostać wprowadzone w październiku.

PKO BP z kolejnymi podwyżkami

Spółka, która obsługuje dla niemal 12 mln klientów, jest podstawowym dostawcą usług finansowych dla wszystkich segmentów kontrahentów, osiągając najwyższe udziały w rynku depozytów, kredytów oraz w rynku funduszy inwestycyjnych osób fizycznych. Segment Detaliczny na koniec 2022 roku świadczył usługi według danych z banku dla ponad 11,6 mln klientów, w tym: blisko 11,1 mln osób fizycznych, w tym 16,7 tys. klientów Bankowości Prywatnej oraz blisko 0,6 mln firm i przedsiębiorstw.

Wśród wspomnianych planowanych zmian w tabeli opłat i prowizji, które mają wejść w życie w październiku, jest wiele podwyżek. Jak podaje serwis Cashless.pl, bank argumentuje je zmianą rocznych wskaźników cen towarów i usług konsumpcyjnych.

Jak podłączyć telefon do telewizora? Sposoby na udostępnianie ekranu Korzystasz z takich aplikacji? Lepiej je usuń, generują spore problemy

Wzrost opłat w wielu przypadkach

PKO BP planuje obecnie wprowadzić modyfikacje w opłatach dla klientów z sektora małych i średnich przedsiębiorstw, a informację na ten temat przesyła już od jakiegoś czasu. Ogłoszone aktualnie podwyżki prowizji i opłat to nie pierwsze takie działania PKO BP w tym roku. Wcześniej bank ogłosił podwyżki dla klientów indywidualnych. 

W dokumencie przekazywanym do klientów z sektora małych i średnich przedsiębiorstw można przeczytać, że zapowiadane transformacje mają zacząć obowiązywać od 17 października br. Czego można się spodziewać? Serwis Cashless.pl wymienia tu szereg podwyżek.

Dotychczas wszystkie standardowe przelewy krajowe i SEPA zlecane z poziomu aplikacji IKO były darmowe. Teraz ustalone zostały pakiety bezpłatnych przelewów w IKO. Po ich wykorzystaniu, za każdy kolejny przelew zostanie pobrana opłata w kwocie 1 zł. 

Ujednoliceniu ulegnie również liczba darmowych przelewów dla posiadaczy kont PKO Firmowe założonych przed i po 31 października 2020 r. – dla tych pierwszych zmaleje ona z 30 bezpłatnych transakcji do 10.

Podniesiona zostanie natomiast odpłatność za przelew zlecony w oddziale lub za pośrednictwem infolinii – teraz wyniesie 20 zł.

Poza tym wzrośnie opłata za autoryzację ustanowienia, modyfikacji lub usunięcia dyspozycji przy wykorzystaniu kodu z karty - z 0,50 zł do 1 zł. Ujednolicone będą do tego kwoty za realizację transakcji SORBNET - znikną progi kwotowe, a opłata będzie niezależna od kanału realizacji przelewu i wyniesie 50 zł.

Wypłaty gotówki z bankomatów (krajowych i zagranicznych), jak również w oddziałach banku PKO i podmiotów współpracujących, również zostaną zrównane i podniesione do 3,5 proc. niezależnie od sposobu wypłaty. Minimum 5 zł/1,5 euro/2 dolary, wyjaśnia Cashless.pl

Wiele zmian dotyczy też wypłat oraz wpłat w oddziale banku i we wrzutniach: “I tak m.in. wpłata w formie zamkniętej na rachunek prowadzony w złotych będzie się teraz wiązać z opłatą w wysokości 0,3 proc. min. 20 zł w oddziale, a 0,2 proc. min. 20 zł we wrzutni. Opłata za wypłatę w formie otwartej wzrośnie z 0,5 proc. min. 6 zł na 0,6 proc. min 20 zł. A za wpłatę gotówki w formie otwartej w oddziale użytkownicy Kont Firmowych zapłacą 0,6 proc. min. 20 zł (wcześniej 0,5 proc. min. 6 zł), podobnie użytkownicy kont PKO Rachunek dla Przedsiębiorstw, z kolei użytkownicy Kont Firmowych Premium zostaną obciążeni kwotą 0,6 proc. min 6 zł, a w ramach PKO Rachunek Nasza Wspólnota będzie to po prostu 6 zł”, wylicza wspomniane źródło.

Są też pozytywy

Nie wszystkie informacje o zmianach w tabeli opłat i prowizji są negatywne. Z pozytywów warto odnotować, że mniej zapłacić trzeba będzie za realizację standardowego zlecenia stałego na konta w innych bankach z 30 zł na 6 zł.

Pojawiło się również obniżenie cen za przelewy w walutach państw, które należą do EOG i w funtach brytyjskich oraz frankach szwajcarskich, przekazuje wzmiankowane źródło: “W przypadku przelewów zlecanych w bankowości internetowej będzie to 10 zł (wcześniej 0,15 proc. mini 25 zł, nie więcej niż 130 zł), a w oddziale lub na infolinii: 30 zł (wcześniej 0,25 proc. min 50 zł, nie więcej niż 190 zł). Zmiana nie dotyczy rachunku PKO Rachunek dla Przedsiębiorstw”.