Tech.BiznesINFO.pl > Cyberbezpieczeństwo > PKO BP z ważnym komunikatem dla wszystkich klientów
Bartosz Onuczyński
Bartosz Onuczyński 21.02.2024 19:28

PKO BP z ważnym komunikatem dla wszystkich klientów

Logo PKO Bank Polski
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

W dzisiejszym świecie, gdzie internet stał się głównym miejscem podejmowania decyzji finansowych, ryzyko oszustw stale rośnie. PKO BP w ostatnim komunikacie bezpieczeństwa ostrzega klientów przed fałszywymi reklamami inwestycyjnymi i technikami spoofingu. Oto jak możesz chronić swoje finanse.

Nie daj się zwieść łatwym zyskom: Jak rozpoznać fałszywe reklamy

Oszuści online coraz częściej wykorzystują wizerunki znanych osobistości, takich jak Elon Musk, aby zachęcić ludzi do inwestycji z obietnicą niewiarygodnych zysków. PKO BP radzi klientom, by nie ulegali pokusie łatwych pieniędzy i zawsze weryfikowali wiarygodność inwestycji przed podjęciem decyzji.

Oto kilka sposobów, jak można rozpoznać fałszywe reklamy:

  • Weryfikacja opinii online: Sprawdź opinie innych użytkowników w internecie dotyczące danej inwestycji. Jeśli większość recenzji wydaje się podejrzana lub negatywna, być może warto zastanowić się dwa razy przed podjęciem decyzji inwestycyjnej.
  • Analiza obietnic zysku: Bądź czujny wobec obietnic niewiarygodnych zysków. Jeśli oferta wydaje się zbyt dobra, aby była prawdziwa, istnieje duże prawdopodobieństwo, że jest to pułapka.
  • Sprawdzenie autentyczności źródła: Upewnij się, że reklama pochodzi z wiarygodnego źródła. W przypadku wątpliwości warto skontaktować się bezpośrednio z bankiem lub instytucją finansową, aby zweryfikować autentyczność oferty.
  • Ostrzeżenie przed ujawnianiem danych: Unikaj podawania poufnych informacji, takich jak hasła czy numery kart, na nieznanych i niesprawdzonych platformach. Legitymacyjne instytucje finansowe nigdy nie będą prosić o te dane drogą mailową czy telefoniczną.
  • Reakcja na presję: Bądź czujny wobec wszelkich prób manipulacji emocjonalnej lub presji ze strony osób zachęcających do inwestycji. Prawdziwa oferta inwestycyjna nie będzie stawiać Cię pod presją ani nie będzie Cię zmuszać do podjęcia szybkich decyzji.
  • Sprawdzenie opinii w internecie dotyczących wiarygodności danej inwestycji.
    Powstrzymanie się od instalowania oprogramowania do zdalnej kontroli komputera, które rzekomo jest wymagane, np. AnyDesk czy TeamViewer.
  • Nieudostępnianie kodów Blik, loginów, haseł, numerów karty i innych poufnych danych, które mogą być wykorzystane do kradzieży pieniędzy.
  • Nie przekazywanie dalej niespodziewanych przelewów pieniężnych, aby uniknąć ryzyka wzięcia udziału w oszustwie na szkodę innej osoby.
Najlepszy komunikator właśnie staje się jeszcze lepszy i bezpieczniejszy Facebook znowu służy oszustom. Tym razem poszywają się pod bank Santander

Techniki spoofingu: Ryzyko połączeń telefonicznych

Spoofing to nie tylko problem reklam internetowych. Oszuści mogą podszyć się pod pracowników banków lub doradców finansowych, próbując nakłonić do podejmowania nieprzemyślanych decyzji. PKO BP zaleca zachowanie ostrożności podczas rozmów telefonicznych i zweryfikowanie autentyczności oferty przed podjęciem jakichkolwiek działań.

ZOBACZ TAKŻE: Podają się za Netfliksa. Uważaj, możesz stracić pieniądze i dane

Ochrona danych osobowych i konta bankowego

PKO BP przypomina klientom o kluczowych zasadach bezpieczeństwa finansowego, takich jak nieudostępnianie poufnych danych czy nieprzekazywanie niespodziewanych przelewów. Warto również zachować zdrowy rozsądek i nie podejmować działań pod wpływem presji w sytuacjach, które mogą być potencjalnymi oszustwami.