Tech.BiznesINFO.pl > Internet i TV > Poczta Polska wprowadza nową usługę. Za darmo dla wszystkich
Maciej Olanicki
Maciej Olanicki 06.02.2024 21:41

Poczta Polska wprowadza nową usługę. Za darmo dla wszystkich

poczta
Fot. Iberion

Poczta Polska poinformowała o gruntownych zmianach w sposobie funkcjonowania przesyłek rejestrowanych, czyli m.in. listów poleconych. Klienci mogą już skorzystać z funkcji, która dotąd była dostępna tylko dla przesyłek obsługiwanych przez firmę kurierską Pocztex – wprowadzony został system powiadomień o dostarczeniu przesyłki.

Poczta Polska uruchamia monitoring przesyłek

Klienci Poczty Polskiej chcący nadać przesyłkę rejestrowaną mogą odtąd skorzystać z funkcji ich monitorowania. Dzięki niej na numer telefonu lub adres mailowy odbiorcy będą trafiać powiadomienia o terminie dostarczenia, podobne komunikaty będą otrzymywać nadawcy. Co ważne, usługa jest dostępna całkowicie za darmo.

Nowy system monitorowania informuje o dacie doręczenia przesyłki pod wskazany adres, punkt odbioru, do placówki pocztowej lub automatu pocztowego. Wystarczy, że nadawca w druku wypełnianym w celu nadania przesyłki rejestrowanej wskazany zostanie numer telefonu lub mail odbiorcy.

Jest plan ratunkowy dla Poczty Polskiej. W grze Orlen

Prawie jak cyfrowe awizo

System będzie także działał jako cyfrowy odpowiednik awizo. Jeśli adresat będzie nieobecny pod wskazanym adresem, również otrzyma wiadomość tekstową lub maila. Zostaną w niej zawarte niezbędne do odbioru przesyłki informacje – terminy oraz miejsce. Na razie ze względów prawnych nadal w użyciu będą tradycyjne awizo, niemniej otrzymywanie takich wiadomości drogą elektroniczną już teraz będzie znacznie praktyczniejsze.

W rezultacie zmiany obejmą także procedurę odbioru awizowanej przesyłki. Nie będzie już konieczności okazywania papierowego awizo. Do odbioru wystarczy numer przesyłki pochodzący z SMS-a czy maila. Oczywiście podobne możliwości od wielu lat oferują już wszystkie firmy kurierskie, niemniej cieszy, że Poczta Polska próbuje nadrabiać zaległości.

Wyjątki i zastrzeżenia

Wyjątkami, w przypadku których system monitorowania nie będzie miał zastosowania, są przesyłki z zadeklarowaną wartością oraz rejestrowane doręczane na podstawie przepisów innych niż ustawa o prawie pocztowym, np. postępowanie cywilne, karne, administracyjne, podatkowe, sądowo-administracyjne, naruszenie dyscypliny finansów publicznych.

Ponadto należy zaznaczyć, że na razie w placówkach pocztowych nie znajdziemy druczków uwzględniających nowe możliwości – ze względu na to, aby nie marnować papieru, Poczta Polska zdecydowała, że do wyczerpania w użyciu będą dotychczasowe druczki. Aby skorzystać z monitorowania przesyłki, wystarczy wprowadzić numer telefonu czy adres mailowy odbiorcy w polu „adresat”.