Tech.BiznesINFO.pl > Internet i TV > Poczta Polska wydała komunikat. Będą podwyżki dla klientów
Maciej Olanicki
Maciej Olanicki 11.04.2024 12:37

Poczta Polska wydała komunikat. Będą podwyżki dla klientów

Poczta Polska
Fot. materiały własne

To już pewne – Poczta Polska podnosi ceny swoich usług, także najbardziej podstawowych przesyłek. Prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej nie wniósł sprzeciwu wobec nowego cennika, co oznacza, że na poczcie będziemy wydawać nawet kilka złotych więcej za jeden list. 

Nowe ceny na Poczcie Polskiej

Jak informują „Wiadomości Handlowe”, UKE po analizie nowego cennika Poczty Polskiej nie znalazło powodów, by sprzeciwić się zmianom dokonanym z początkiem kwietnia. Oznacza to, że najczęściej wykorzystywane usługi odczuwalnie podrożeją.

Podwyżki są na tyle wysokie, że w niektórych przypadkach skorzystanie z usługi kurierskich Pocztex może się okazać tańsze. Dotyczą one wyłącznie przesyłek krajowych, jednak to one stanowią przecież lwią część obsługiwanej przez Pocztę Polską korespondencji.

InPost wprowadza nową usługę. Od teraz będzie można wysłać nawet list

Jakie usługi podrożały?

Nowy cennik wprowadza zmiany w listach ekonomicznych, priorytetowych oraz ze zadeklarowaną wartością. Szczegóły prezentują się następująco

  • Przesyłka polecona ekonomiczna: S – 7,80 zł, M – 8,30 zł, L – 15,60 zł,
  • Przesyłka polecona priorytetowa: S – 9,80 zł, M – 10,30 zł, L – 18,60 zł,
  • Przesyłka listowa z zadeklarowaną wartością ekonomiczna: S – 14,00 zł, M – 14,50 zł, L – 19,20 zł,
  • Przesyłka listowa z zadeklarowaną wartością priorytetowa: S – 15,00  zł, M – 15,60 zł, L –22,40 zł

Obowiązujące limity wagowe dla gabarytów S, M i L to kolejno 500 g,  1000 g i 2000 g. Zadeklarowana wartość przesyłki listowej nie może wynosić więcej niż 70 tys. zł.

Trudna sytuacja Poczty Polskiej

Podwyżki cen podstawowych usług nie są bez związku z ogólną kondycją Poczty Polskiej. Ta pod koniec zeszłego roku była tak zła, że wstrzymane zostały wszelkie inwestycje oraz zwalniano pracowników, zagrożone były wypłaty. Pod koniec marca Sejm przegłosował jednak dotację dla Poczty Polskiej w wysokości 2 mld zł.

Źródło: wiadomoscihandlowe.pl