Tech.BiznesINFO.pl > Cyberbezpieczeństwo > Podstępny atak przez telefon. Od razu zablokuj ten numer, by uniknąć traumatycznych doświadczeń
Paula Drechsler
Paula Drechsler 23.07.2023 19:46

Podstępny atak przez telefon. Od razu zablokuj ten numer, by uniknąć traumatycznych doświadczeń

kobieta
domena publiczna

Uwaga, pojawiło się ostrzeżenie o kolejnym niebezpieczeństwie. Ktoś wydzwania do ludzi i podszywa się pod firmę. Atakujący zadaje paskudne pytania. Osoby, które odebrały połączenie, dzielą się szokującymi przeżyciami. „Obrzydliwy typ, udający pracodawcę”.

Nękanie i obrzydliwe pytania

Do kobiet poszukujących pracy i wystawiających ogłoszenia na platformach, dzięki którym można znaleźć zlecenia lub potencjalnego pracodawcę, wydzwania natrętny oszust, który podszywa się pod firmy. Mężczyzna początkowo udaje zainteresowanego nawiązaniem współpracy i manipuluje rozmówczyniami, by po chwili wmanewrować je w odpowiedzi na coraz bardziej obrzydliwe pytania. „Zbok i psychol. Mężczyzna podaje się za pracodawcę. Na początku rozmowa w porządku, praca przedstawiona jak z bajki”, pisze internautka podpisana jako X.

Mężczyzna dzwoniący z numeru 501735091 jest często określany przez kobiety jako zboczeniec oraz erotoman. Panie przestrzegają na stronach poświęconych wyszukiwaniu nieznanych numerów, aby nie odbierać połączeń, zablokować dzwoniącego oraz zgłosić u operatora spam, oraz nękanie.

Śmierć przez wyzwanie na TikToku. Nad niebezpiecznymi trendami nie ma kontroli

Traumatyzujące pytania od dzwoniącego z 501735091

Na stronie Info Numer połączenia przychodzące z 501735091 zostały oznaczone przez 111 osób jako Bardzo Złe. Numer sprawdzało na tej stronie w ciągu paru miesięcy ponad 3 tys. osób, co świadczy o skali zjawiska. Również w witrynie Numery Telefonu dzwoniący został sklasyfikowany jako Niebezpieczny. Mężczyzna prawdopodobnie poświęca ogrom czasu na wyszukiwaniu numerów telefonów potencjalnych ofiar i próbach dodzwonienia się do nich.

Kobiety opisujące swoje doświadczenia z rozmowy z oszustem podszywającym się pod pracodawcę wymieniają m.in. sprytne skracanie dystansu. Chodzi o zadawanie na początku dość często wciąż spotykanych podczas rekrutacji pytań, takich jak stan cywilny czy posiadanie dzieci oraz określenia, czy potencjalna zatrudniona mogłaby pracować także w soboty i niedziele. Jak informują poszkodowane, mężczyzna szybko przechodzi do bardziej inwazyjnych pytań i traumatyzuje rozmówczynie.

Kobiety opisują swoje doświadczenia

Wśród komentarzy pojawiają się głowy, że dzwoniący z numeru 501735091 nie waha się też pisać do kobiet wiadomości SMS. Nagabywane kobiety przestrzegają szczególnie młode, niedoświadczone osoby, które łatwo zaskoczyć nietypowymi pytaniami. Oszust, podszywając się pod szefa firmy, chce wymusić na rozmówczyni traktowanie go jak autorytet i podporządkowanie się jego dziwnym pytaniom. Osoby, które bardzo potrzebują pracy, mogą się więc dać wmanewrować w nieprzyjemną rozmowę.

„Wypisuje obrzydliwe rzeczy. Zgłaszam na policję”, napisała Angelika. Inna osoba skwitowała: „Szuka pani do towarzystwa. Gawędziarz erotoman. Obrzydliwy typ, udający pracodawcę”. Kolejny komentarz potwierdza te informacje: „Nagabuje kobiety, niby oferuje pracę, a tak naprawdę szuka kogoś do pracy seksualnej, zadaje obrzydliwe pytania”. Zaczepiane kobiety sugerują także, że może to być sutener, który żeruje na naiwności młodych osób poszukujących pierwszej pracy. Internautka podpisana jako Ola napisała: „Podobno właściciel firmy, ale nie podaje informacji o nazwie ani adresie firmy i nie da się o to dopytać. Zadaje pytania nie na miejscu i o podtekście seksualnym i pyta o otwartość do świadczenia takich usług”.

Aby uniknąć takich doświadczeń, najlepiej od razu wstukać w telefonie numer 501735091 i go prewencyjnie zablokować. Warto też ostrzec inne kobiety ze swojego otoczenia.