Tech.BiznesINFO.pl > Cyberbezpieczeństwo > Policja zatrzymała sprzedawców fikcyjnych aut. Mieli wyłudzić ponad 1 mln zł
Maciej Olanicki
Maciej Olanicki 27.03.2024 14:55

Policja zatrzymała sprzedawców fikcyjnych aut. Mieli wyłudzić ponad 1 mln zł

zatrzymanie
Fot. Centralne Biuro Zwalczania Cyberprzestępczości

Centralne Biuro Zwalczania Cyberprzestępczości poinformowało o zatrzymaniu 7 osób działających na jednym z portali ogłoszeniowych, gdzie oferowali sprzedaż samochodów. Ofiary wpłacały wysokie zaliczki, jednak pojazdy nigdy do nich nie docierały. Oszuści mogli w ten sposób pozyskać ponad 1 mln zł.

Fałszywi internetowi sprzedawcy aut

Katowicki Zarząd Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości zatrzymał osoby, które oskarżono udział w zorganizowanej grupie przestępczej, pranie pieniędzy pochodzących przestępstwa, oszustwa i wyłudzenia mienia. Swoją działalność prowadzili w internecie, gdzie na jednym z portali oferowali fikcyjne samochody osobowe i ciężarowe.

Zainteresowanych zakupem aut nakłaniano do wpłaty zaliczek, których wysokość sięgała nawet 40 proc. wartości pojazdu, co może stanowić nawet kilka-kilkadziesiąt tysięcy złotych. Zatrzymani obiecywali, że samochody będą dostarczane na wskazane przez ofiary miejsca w ciągu 30-60 dni od wpłaty, jednak pojazdy nigdy nie docierały do ich nabywców.

Podszywali się pod firmy, wygenerowali straty na ponad 13,5 milionów złotych. CBZC wkroczyło do działania

Ukradli ponad milion złotych

Aby móc wykorzystać uzyskane w ten sposób środki, zatrzymani mieli korzystać z portfeli kantorów internetowych i obiegu środków pomiędzy różnymi rachunkami bankowymi. Według ustaleń katowickiego CBZC w ten sposób udało im się okraść ofiary na kwotę przekraczającą milion złotych. Zatrzymań dokonano w całej Polsce, w województwie śląskim, lubuskim, małopolskim i mazowieckim.

W trakcie zatrzymania funkcjonariusze CBZC zabezpieczyli liczne materiały dowodowe – gotówkę, urządzenia mobilne i komputery. Tylko wobec pięciu z siedmiu zatrzymanych sąd postanowił o tymczasowym aresztowaniu.

800 tys. zł zablokowanych środków

Całość zgromadzonego materiału dowodowego będzie teraz poddawana analizie. Ponadto służby zabezpieczyły środki zgromadzonych na rachunkach bankowych, z których korzystali zatrzymani. Suma zablokowanych pieniędzy wyniosła 800 tys. zł. Funkcjonariusze poinformowali, że sprawa ma charakter rozwojowy, więc w sprawie fałszywych ofert sprzedaży samochodów może dojść do kolejnych zatrzymań.