Tech.BiznesINFO.pl > Nauka i kosmos > Polska na czele innowacyjnych rozwiązań. Pierwsza na świecie tego typu instalacja działa właśnie u nas
Paula Drechsler
Paula Drechsler 16.05.2023 14:10

Polska na czele innowacyjnych rozwiązań. Pierwsza na świecie tego typu instalacja działa właśnie u nas

flaga polski
domena publiczna

Ta „zielona” instalacja powstała w Elblągu i jest pierwszym tego typu zrealizowanym projektem na świecie. Ma być kamieniem milowym dla rozwoju technologii wodorowej w Polsce. W planach jest także budowa samowystarczalnego, ekologicznego osiedla.

Recepta na wolność od paliw kopalnych

Według ekspertów na Ziemi konieczna jest transformacja energetyczna. Zielony wodór został uznany za jeden z jej kluczowych elementów. Główne gospodarki świata, aby osiągnąć neutralność pod względem emisji dwutlenku węgla i powstrzymać zmiany klimatyczne, starają się więc wprowadzać odpowiednie zmiany związane z użytkowaniem zielonego wodoru. W Polsce, a odkładnie w Elblągu, pracuje już pierwsza na świecie specjalna instalacja, która zajmuje się produkcją wodoru. To projekt rSOC.

Do tej pory Polska specjalizowała się w produkcji szarego wodoru. Natomiast nadchodzą zmiany i wszystko wskazuje na to, że coraz więcej firm i projektów będzie zajmowało się właśnie produkcją oraz wykorzystaniem zielonego wodoru. Czym w zasadzie jest ten zielony wodór? To czyste paliwo, które pozwala na przechowywanie i wykorzystanie energii ze źródeł odnawialnych. Już teraz uważany jest za substytut paliw kopalnych w branżach trudnych do dekarbonizacji oraz w sektorach transportu ciężkiego, takich jak transport morski i lotnictwo. Zarówno rządy, jak i sektory gospodarcze uznały, że ekologiczny wodór będzie podstawowym filarem całkowicie zrównoważonej transformacji energetycznej. Najbardziej znaną opcją produkcji zielonego wodoru jest elektroliza wody z odnawialnej energii elektrycznej. Polega na rozkładzie wody (H2O) na tlen (O2) i wodór (H2) pod wpływem bezpośredniego prądu elektrycznego przepływającego przez elektrody w wodzie, czytamy na stronie nanosens.pl.

Projekt pierwszej na świecie instalacji w Polsce

Pełna nazwa tego innowacyjnego projektu, który ma mieć wpływ na istotne zmiany w przyszłości naszego kraju, to „Modułowa instalacja odwracalnych ogniw stałotlenkowych przewidziana do integracji z elektrownią przemysłową w celu poprawy elastyczności jej pracy i zwiększenia wykorzystania odnawialnych źródeł energii w sektorze elektroenergetycznym”, czytamy na stronie Energi. To właśnie Energa (obecnie w Grupie Orlen) wraz ze specjalistami z Centrum Badawczo-Rozwojowe im. Faradaya z Grupy Energa oraz Instytutu Maszyn Przepływowych i Instytutu Energetyki podjęła się realizacji założenia. W ramach projektu zaprojektowano i zbudowano elektrolizer stałotlenkowy zintegrowany z elektrociepłownią, pracującą w oparciu o blok biomasowy BB20, czytamy w projekcie.

- Uruchomienie dwukierunkowej instalacji produkcji wodoru w Elblągu to bardzo ważne osiągnięcie w ramach projektu, który prowadzimy od trzech lat wraz z wiodącymi instytutami badawczymi. Testy instalacji potwierdziły zakładane parametry pracy, co jest szczególnie istotne w kontekście zwiększającego się zapotrzebowania na zielony wodór w Polsce oraz przez grupę Orlen — mówi Maciej Wiatrak, prezes Centrum Badawczo-Rozwojowego im. Faradaya, przytaczany przez wnp.pl

Wodór, ogniwo paliwowe i samowystarczalne osiedle

Wodorowa instalacja w Elblągu to na razie 10 kW mocy. Ale to dopiero początek. Instalacja już może działać także jako ogniwo paliwowe, przetwarzając wodór na prąd elektryczny, podaje wnp.pl. Jest to bardzo istotne, ponieważ działanie tego typu może być używane także jako magazyn energii. Na rozwój technologii wodorowej Grupa Orlen chce wydać prawie 7,5 mld zł. Plan zakłada, by dzięki temu finansowaniu do 2030 r. powstało co najmniej 100 stacji tankowania wodoru dla transportu drogowego i kolejowego. Takie stacje ładowania mają w najbliższych latach powstać m.in. w Bielsku-Białej, Gorzowie Wielkopolskim, Krakowie, Warszawie i Pile. W tym ostatnim mieście, na terenie byłego poligonu wojskowego ma również powstać samowystarczalne ekologiczne osiedle.

Osiedle takie ma być oparte właśnie na wodorze oraz OZE, a ponadto miałoby zostać wyposażone we własną retencję wody. Zostanie też wydzielony teren na potrzeby przyszłej siłowni wodorowej. Szczególnie ciekawym pomysłem jest wprowadzenie na osiedlu gospodarki w obiegu zamkniętym, co z jednej strony ma zmniejszyć odpady, a z drugiej ma poprawić recykling. Oczywiście dochodzi do tego ekologiczny transport, strefa spokojnego ruchu czy specjalne tereny rekreacyjne.

Ponadto powstał pierwszy w Polsce program edukacyjny dotyczący wodoru. Jak podaje wnp.pl jest on skierowany do studentów i absolwentów uczelni wyższych. Do udziału w Akademii Wodorowej zaproszono 30 uczestników, którzy będą zdobywać wiedzę i praktyczne umiejętności w kwestii produkcji wodoru, jak i jego wykorzystania m.in. jako paliwa transportowego. Za główny cel Akademia obrała szkolenie i rozwój kadr, które będą specjalizować się w technologiach wodorowych oraz w ich praktycznym wykorzystaniu w biznesie.