Tech.BiznesINFO.pl > Nauka i kosmos > Polska pracuje nad swoją pierwszą rakietą balistyczną
Marcin Śliwa
Marcin Śliwa 05.07.2024 09:35

Polska pracuje nad swoją pierwszą rakietą balistyczną

TSRdWŁB
fot. Polska Grupa Zbrojeniowa, X

Skomplikowana sytuacja geopolityczna, w tym przede wszystkim wojna za wschodnią granicą, mobilizują Polskę do pracy nad własnymi systemami rakietowymi. Niektóre z nich mają mieć zastosowanie militarne, a inne naukowe z… możliwością zastosowania militarnego. 

Czy jest na sali lekarz

O pracach nad polską rakietą balistyczną poinformowała Polska Grupa Zbrojeniowa.  Cały system na razie nazywa się mniej więcej tak jak brzmi ktoś, kto zakrztusił się w restauracji i rozpaczliwie rozgląda się po pozostałych gościach z nadzieją, że na sali znajdzie się doktor i nie będzie to doktor socjologii.  Ktoś taki wydaje z siebie wówczas dźwięk, który można opisać jako ”TSRdWŁB!” i dokładnie taką nazwę nosi polski system – TSRdWŁB. 

Jest to skrót od Trójstopniowego Systemu Rakietowego do Wynoszenia Ładunków Badawczych. Na szczęście to jedynie nazwa robocza i w odpowiednim czasie TSRdWŁB zostanie przez PGZ przechrzczony na coś kojarzącego się w większym stopniu z łamaniem woli walki potencjalnego wroga, a nie języka osoby, starającej się wymówić TSRdWŁB.


 

Koniec z tanimi zakupami na AliExpress, Temu i Shein? UE chce nałożyć cła

Parametry TSRdWŁB

Nowa rakieta ma wynosić 40 kg ładunku na wysokość przekraczającą 100 kilometrów. Zasilany paliwem stałym silnik, wraz z dyszą ma mieć 1,79 m długości. Urządzenie ma gwarantować ciąg maksymalny 39,5 tys. N (niutonów), a impuls całkowity 251 tys. niutonosekund. Z paliwem ma ważyć ok 148 kg, natomiast bez niego ok. 48 kg. Za projekt odpowiadają Wojskowe Zakłady Lotnicze Nr 1. 

Częściowy koszt prac kwotą 23 mln dolarów pokrywa Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego. TSRdWŁB ma być modelem badawczym, który w przyszłości będzie stanowił podstawę dla polskich badaczy i inżynierów chcących konstruować potężniejsze konstrukcje. 

ILR-33 BURSZTYN 2K

TSRdWŁB to niejedyny rodzimy projekt rakietowy. 3 lipca 2024 roku polska rakieta ILR-33 BURSZTYN 2K wystrzelona z norweskiego Andøya Spaceport dosięgnęła kosmosu. Rakieta osiągnęła prędkość 1,4 km/s. Projekt realizowany przez Łukasiewicz – Instytut Lotnictwa ma cele cywilne i służy testom technologii, badaniom i rozwojowi polskiego przemysłu kosmicznego. Ma jednak możliwość dostosowania go do potrzeb militarnych. Przy niewielkich zmianach Bursztyn może stać się potężnym pociskiem balistycznym ziemia-ziemia o zasięgu ok 150 km i na przykład 200-kilogramową głowicą.