Tech.BiznesINFO.pl > Astronomia

Astronomia

spacex
21.07.2024 11:03 Pierwsza masowa migracja satelitów w historii. Niespodziewane skutki majowych burz słonecznych

W maju burze słoneczne były na tyle silne, że zjawisko zorzy polarnej można było obserwować w całej Polsce. To również pierwsze tak duże wyrzuty, odkąd niską orbitę okołoziemską zasiedliły komercyjne satelity, m.in. Starlink. Przez wyrzuty masy satelity zmieniły masowo trajektorie, co może prowadzić do bezprecedensowych kolizji.

Kometa
19.07.2024 13:20 Wyjątkowa kometa leci w stronę ziemi. Zobaczysz ją gołym okiem, ale tylko raz

Do Ziemi zbliża się wyjątkowa kometa. Kosmiczny obiekt porusza się w kierunku przeciwnym do większości obiektów znajdujących się w Układzie Słonecznym. Gdy zbliży się do naszej planety, będzie ją można zobaczyć gołym okiem. Kometa C/2023 A3 (Tsuchinshan-ATLAS) będzie bowiem jaśniejsza od wszystkich gwiazd zgromadzonych na nieboskłonie. W zasięgu ludzi pokaże się tylko raz i nigdy więcej jej już nie zobaczymy. 

astronauci
11.07.2024 12:03 Uwięzieni w kosmosie. Astronauci nie mogą wrócić na Ziemię

Dwoje astronautów NASA Suni Williams i Butch Wilmore na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej przebywają od 6 czerwca. W kosmosie mieli spędzić najwyżej 8 dni, jednak w kapsule, którą mieli wrócić na Ziemię, wykryto szereg usterek. 

TSRdWŁB
05.07.2024 09:35 Polska pracuje nad swoją pierwszą rakietą balistyczną

Skomplikowana sytuacja geopolityczna, w tym przede wszystkim wojna za wschodnią granicą, mobilizują Polskę do pracy nad własnymi systemami rakietowymi. Niektóre z nich mają mieć zastosowanie militarne, a inne naukowe z… możliwością zastosowania militarnego. 

komety, nocne niebo
27.06.2024 18:12 Apogeum czerwcowych Bootydów lada chwila. Kosmiczne widowisko na polskim niebie

Pasjonaci nocnego nieba i widowiskowych przedstawień będą zadowoleni. Czerwcowy rój właśnie zbliża się do apogeum swojej widoczności. Miłośnicy astronomii muszą wiedzieć, kiedy warto zadrzeć głowę do góry i podziwiać widok roju meteorytów podążający za kometą 7P/Pons-Winnecke.

nasa
14.06.2024 12:50 Sukces Polaka. Zdjęcie ze Śnieżki wyróżnione przez NASA

Ze względu na zwiększoną aktywność słoneczną w końcu bieżącego, 11-letniego cyklu także nad Polską można zaobserwować zorze polarne. W całym kraju widoczne były w nocy z 10 na 11 maja. Wtedy też udało się je uchwycić na zdjęciu, które właśnie zostało wyróżnione przez NASA jako Astronomiczne Zdjęcie Dnia.

obłoki srebrzyste
02.06.2024 22:50 Niezwykłe zjawisko na niebie. Właśnie rozpoczął się sezon

W maju mieliśmy rzadką okazję obserwować zorze polarne nad terytorium w zasadzie całej Polski, ale także w czerwcu szykują się nie lada atrakcje do miłośników spoglądania w niebo. Warunki będą odpowiednie, by na niebie zobaczyć obłoki srebrzyste.

zorza polarna
23.05.2024 12:47 Kolejne rekordowe zorze polarne nad Polską. Następna szansa dopiero w 2035 r.

Maj nie szczędzi nam pięknych widowisk na nocnym niebie. Po rekordowym koronalnym wyrzucie masy na Słońcu i wywołanej nią zorzą polarną, którą było widać w całej Polsce, a następnie przelocie meteorytu nad północną Portugalią  czas na kolejne. Kiedy zorze pojawią się ponownie nad Polską? Lepiej tego nie przegapić.

atmosfera
18.05.2024 18:15 Odkryto wyjątkową planetę. Ma gęstość waty cukrowej

Niezwykłego odkrycia dokonali astronomowie z uniwersytetu w Liege (Belgia). Udało im się odkryć egzoplanetę, której gęstość można porównać do waty cukrowej. Mimo, że WASP-193b jest o połowę większa od Jowisza, to jest od niego siedmiokrotnie mniej masywna. W tekście opublikowanym w ”Nature Astronomy” odkrywcy piszą, że tak niskiej gęstości nie da się wytłumaczyć standardowymi modelami. 

zorza polarna
12.05.2024 09:19 Zorze polarne nad Polską. Konsekwencje pięknego zjawiska

W ciągu ostatnich dwóch nocy w całej Polsce można było zaobserwować zorzę polarną. Zjawisko jest rezultatem rekordowych koronalnych wyrzutów masy na Słońcu. Oprócz możliwości zaobserwowania wspaniałego widowiska aktywność słoneczna może nam także przysporzyć problemów.

Pluton
22.04.2024 18:19 Dodatkowa planeta w Układzie Słonecznym? Zaskakujące doniesienia

Już w 2016 roku dwaj naukowcy z Politechniki Kalifornijskiej przedstawili hipotezę, według której w naszym układzie jest jeszcze jedna, jak dotąd nieznana nam planeta. Nowe badania mają stanowić kolejny dowód na istnienie dziewiątej planety w Układzie Słonecznym.

zaćmienie Słońca
04.04.2024 21:00 Kiedy całkowite zaćmienie Słońca? Zdarza się raz na setki lat

Już za kilka dni na niebie będzie można zaobserwować zjawisko, z którym mamy do czynienia zaledwie co 370 lat. Na półkuli zachodniej dojdzie do całkowitego zaćmienia Słońca. Choć w Polsce niemożliwe będzie dokonanie obserwacji, nic nie stoi na przeszkodzie, aby śledzić to online.

teleskop
29.03.2024 18:53 Spójrz w niebo. Taki widok zdarza się raz na 71 lat

Na niebie pojawiło się niezwykłe zjawisko - kometę określa się mianem "Matki Smoków". To widoczne co 71 lat wydarzenie wzbudza zainteresowanie zarówno astronomów zawodowców, jak i amatorów. Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) podkreśla, że obserwacja tej komety to prawdziwa gratka dla wszystkich miłośników kosmosu.

teleskop
28.03.2024 15:34 Asteroida Apophis w 2029 r. miała uderzyć w Ziemię. Dziś wiemy o niej więcej

W 2004 r. dokonano odkrycia asteroidy Apophis i od razu zakwalifikowano ją do tzw. grupy PHA – potencjalnie niebezpiecznych planetoid, które zagrażają Ziemi. Najnowsze badania rzucają na prawdopodobieństwo zderzenia nowe światło.

słońce
24.03.2024 22:54 Rekordowa burza słoneczna. Możliwe problemy z sieciami elektrycznymi

Minionej nocy doszło do niespotykanego zjawiska na Słońcu – zaobserwowana burza magnetyczna należeć ma do najsilniejszych w całym cyklu słonecznym, który rozpoczął się pod koniec 2019 r. Skutki będą odczuwane na Ziemi – zaobserwować będzie można nie tylko zorze polarne, ale też zakłócenia w działaniu sieci elektrycznych czy radia.

satelita
22.02.2024 21:20 Satelita ERS-2 spadł na Ziemię. Został zniszczony

Wielki satelita ERS-2 Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA), który przez prawie trzy dekady zbierał dane o naszej planecie, kończy swoją podróż. Niedawno wpadł w atmosferę Ziemi, wywołując obawy o ewentualne szkody. Pomimo staranności ESA, spadek tego dwutonowego giganta odbył się niekontrolowanie, podkreślając pilność potrzeby zarządzania kosmicznymi odpadami.

Znak w kształcie kuli przedstawiający trójwymiarową reprezentację oryginalnego logo NASA
16.02.2024 13:57 Licealista z Polski zachwycił NASA. Wielki sukces 17-latka

W lutym bieżącego roku, świat nauki i fotografii kosmicznej został wstrząśnięty niezwykłą wiadomością – 17-letni Polak, zdobył prestiżowy konkurs NASA, prezentując swoje fascynujące ujęcie "Wilczego Księżyca". To wyjątkowe osiągnięcie nie tylko podkreśla talent młodego fotografa, ale również rzuca światło na potencjał i inspirację płynącą z eksploracji kosmosu przez młode pokolenia. 

aparat fotograficzny
03.02.2024 10:20 Niezwykłe zdjęcie poruszyło NASA. Widok z Polski zachwycił cały świat

NASA już od jakiegoś czasu prowadzi inicjatywę o nazwie Astronomy Picture of the Day (APOD) czyli Astronomiczne Zdjęcie Dnia. Niedawno oficjalnie wyróżniono zdjęcie polskiego fotografa, Marcina Ślipko, który uwiecznił na swojej fotografii gwiazdozbiór Oriona w nietypowych okolicznościach. Niezwykłe zdjęcie Polaka zachwyciło świat.

astronauta
28.01.2024 13:41 Pierwsze zdjęcia Księżyca z japońskiego lądownika dotarły na Ziemię

Choć misja japońskiego lądownika SLIM (Smart Lander for Investigating Moon) została uznana za sukces, to kontakt z nim został utracony. Zanim jednak do tego doszło, udało się wykonać skan powierzchni Księżyca wokół lądownika. Japońska agencja kosmiczna właśnie opublikowała i pierwsze – i być może ostatnie – fotografie.

planet
25.01.2024 20:13 Naukowcy są prawie pewni. To nowa planeta w Układzie Słonecznym

Według badań przeprowadzonych przez naukowców Patryka Sofii Lykawki i Takashiego Ito, istnieje możliwość istnienia dziewiątej planety w naszym Układzie Słonecznym. Ich analiza, opublikowana w czasopiśmie naukowym "The Astronomical Journal", sugeruje istnienie nieodkrytej dotąd planety przypominającej Ziemię, lecz o znacznie większych rozmiarach.

kosmos
17.01.2024 19:30 Wiemy, kiedy odbędzie się historyczna misja NASA. "To jak lądowanie na Księżycu"

NASA szykuje się do spektakularnego przedsięwzięcia, porównywanego do lądowania na Księżycu. Czy to będzie przełom w naszym zrozumieniu kosmosu? Czy to będzie nasz nowy "krok dla ludzkości"?

słońce
07.01.2024 22:00 Ten rok przejdzie do historii. Sonda Parker Solar Probe znajdzie się w koronie Słońca

Rok 2024 przejdzie w eksploracji do historii jako ten, w którym nasza cywilizacja zbliżyła się do Słońca najbliżej w całej swojej dotychczasowej historii. Za sprawą sondy Parker Solar Probe mamy zdobyć bezcenne informacje na temat procesów zachodzących w gwieździe, co później może być wykorzystywane w naukach o wpływie aktywności słonecznej na Ziemię.

słońce
01.01.2024 22:58 Ogromny rozbłysk na Słońcu. Skutki możemy odczuć na Ziemi

Rok 2023 zakończył się na Słońcu wielkim rozbłyskiem słonecznym. Ilość wydzielonej energii wywołała tzw. słoneczne tsunami i pozwala sklasyfikować go jako X5. Skutki możemy odczuć wkrótce także na Ziemi.

meteory
01.01.2024 22:57 Za kilka dni pierwszy w tym roku deszcz meteorów. Jak obserwować kwadrantydy?

Rok zaczął się przed kilkunastoma godzinami, a miłośnicy obserwacji nieba już mają na czym zawiesić oko. Rozpoczął się pierwszy w 2024 r. deszcz meteorów i choć pierwsze zjawiska można obserwować już teraz, to na maksimum musimy jeszcze chwilę zaczekać.

perseidy
03.12.2023 09:52 Ostatnie deszcze meteorów w tym roku wkrótce nad Polską. Zobacz Geminidy i Ursydy

Rok 2024 zmierza ku końcowi, ale zanim do niego dojdzie będziemy mieli jeszcze dwie okazje do obserwacji tzw. deszczu meteorytów. Pierwszy z nic rozpocznie się już jutro!

zorza polarna
01.12.2023 14:56 Zorza polarna nad Polską. To najlepsza okazja na obserwację od wielu miesięcy

Dzisiejszego wieczoru zapowiada się na nie lada ucztę dla każdego, kto lubi oglądać nocne niebo. Zwiększona aktywność słoneczna może sprawić, że z niemal całego terytorium Polski będzie można obserwować zorzę polarną. Kiedy i gdzie będzie można ją zobaczyć?

ziemia
24.11.2023 09:27 Zaobserwowano drugi najpotężniejszy promień kosmiczny w historii. „To może być nowa fizyka”

W liczącym ponad 3 tys. mieszkańców miasteczku Delta w Utah w USA można obejrzeć m.in. Muzeum Topazu czy miejsce upamiętnienia masakry wyprawy Johna Gunnsiona. Teraz wiemy już w Delta można też zaobserwować drugi najbardziej naładowany energią promień kosmiczny, z jakim naukowcy mieli w całej historii obserwacji.

perseidy
17.11.2023 08:47 Kosmiczne widowisko już dziś. Rój Leonidów nad Polską

Zapowiada się ekscytujący weekend dla miłośników spoglądania w niebo. Będzie można zaobserwować maksimum roju Leonidów. Obserwacjom będzie sprzyjać faza, w której znajduje się Księżyc. Kiedy i gdzie będzie można oglądać „spadające gwiazdy”?

  • 1
  • 2