Tech.BiznesINFO.pl > Nauka i kosmos > Polski łazik najlepszy w międzynarodowym konkursie. Nasi studenci znów zadziwili świat
Paula Drechsler
Paula Drechsler 05.06.2023 19:57

Polski łazik najlepszy w międzynarodowym konkursie. Nasi studenci znów zadziwili świat

studenci
AGH KSAF Katarzyna Sadowy

Studenci z AGH Space Systems działającym na Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, którzy specjalizują się w technologii przemysłu kosmicznego, zajęli wysokie miejsca w międzynarodowym konkursie ze swoim łazikiem Kalman.

Polscy studenci znów się doskonale spisali

1 czerwca rozpoczął się University Rover Challenge, doroczny konkurs robotów, który organizowany jest przez stowarzyszenie The Mars Society. To zawody przeznaczone dla drużyn studenckich z całego świata. Konkurs rozgrywa się na pustyni w stanie Utah w pobliżu symulowanej bazy marsjańskiej — Mars Desert Research Station.

Dziś nastąpiło zakończenie i podsumowanie konkurencji. Do walki przystąpiły 4 polskie zespoły. Jeden z nich, AGH Space System, który współtworzą studenci z Krakowa, zajął bardzo wysokie miejsca i zyskał po raz kolejny tytuł najlepszego zespołu w Europie. Polacy konkurowali z 36 wybranymi spośród 104 zgłoszonych drużyn z różnych krajów. Do USA zabrali łazik o nazwie Kalman.

Trudna rywalizacja i wysokie noty

Zespół studencki o swoich dokonaniach poinformował na Linkedinie AGH Space Systems oraz na Facebooku projektu.

- Ostatni dzień zawodów był dla nas niezwykle intensywny. Odbyły się aż dwie konkurencje: Equipment Servicing Mission oraz Autonomous Expedition Mission — poinformowali uczestnicy z Krakowa.

Podczas pierwszej z wymienionych konkurencji operatorzy robota musieli za pomocą wyłącznie wizji z kamer zamontowanych na łaziku obsłużyć panel pełen włączników, przycisków oraz joysticków. Nieodłączną częścią konkurencji jest tu także przewiezienie, a następnie umieszczenie w szufladzie skrzynki. Jak wyjaśnili studenci, to sprawdza sprawność manipulatora.

- Na tegoroczne zawody przygotowaliśmy nowy model szybkokliku, elementu montowanego na spodzie chwytaka, zwiększającego precyzję obsługi klawiatury. Z wielką dumą możemy przyznać, że jesteśmy bardzo zadowoleni z przebiegu konkurencji, udało nam się uzyskać aż 93 punkty na 100 możliwych!

Członkowie zespołu właśnie w tej Misji Serwisowania Sprzętu uzyskali najwyższy wynik spośród wszystkich drużyn. W całych zawodach łazik Kalman uzyskał natomiast 274,17 na 500 możliwych punktów, dzięki czemu Polacy z AGH Space Systems wywalczyli 8 miejsce na świecie, zachowując przy tym tytuł najlepszego zespołu w Europie.

Dziś pierwsza w historii transmisja na żywo z Marsa. Wiemy, gdzie obejrzeć to wyjątkowe wydarzenie.

Kolejne sukcesy na koncie AGH Space Systems

AGH Space Systems to studencki zespół konstrukcyjny działający od 2014 r. przy Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Studenci zajmują się tu rozwijaniem technologii przemysłu kosmicznego, co obejmuje budowanie rakiet, łazików marsjańskich, lądowników planetarnych i innych. 

Nazwa łazika Kalman, który brał ze studentami udział w kolejnych już zawodach, pochodzi o filtra Kalmana, który ma zastosowanie w oprogramowaniu jazdy autonomicznej w procesie łączenia i interpretowania danych z wielu sensorów.

- To była niesamowita podróż wypełniona ciężką pracą, determinacją i niezliczonymi godzinami przygotowań. Rywalizacja była zacięta, a my jesteśmy zaszczyceni, że znaleźliśmy się wśród najlepszych drużyn w tym wyzwaniu. Wnioski wyciągnięte z tegorocznych zawodów posłużą nam do dalszego rozwoju naszego projektu, gdyż możliwość przetestowania łazika w tak ekstremalnych warunkach jest dla nas najcenniejsza — skomentowali swój występ w USA z łazikiem Kalman członkowie AGH Space Systems.

Kalman to drugi łazik planetarny zbudowany przez AGH Space Systems. W ciągu 5 lat prac nad nim przeszedł on ogromną przemianę. Udział w zawodach w USA to kolejny zaliczony przez łazik ważny test.