Tech.BiznesINFO.pl > Internet i TV > Posiadacze pomp ciepła w tarapatach: problemem awarie i nieuczciwi sprzedawcy
Maciej Olanicki
Maciej Olanicki 26.12.2023 09:17

Posiadacze pomp ciepła w tarapatach: problemem awarie i nieuczciwi sprzedawcy

None
Fot. yum9me na CC BY-NC-ND 2.0 DEED

Pompy ciepła spotkały się z bardzo dużym zainteresowaniem Polaków. Wpływ na ten stan rzeczy miały państwowe dopłaty oraz preferencyjne ceny energii. Te nie będą już oferowane w nadchodzącym roku, a to nie jedyne problemy posiadaczy pomp ciepła. Użytkownicy zgłaszają też problemy z awariami i serwisem.

Problemy z pompami ciepła

Money.pl informuje, że coraz liczniejsze są problemy z działaniem pomp ciepła, co było szczególnie dotkliwe jeszcze przed świętami, gdy panowały niższe temperatury. Na Facebooku powstają grupy liczące kilkanaście tysięcy użytkowników, którzy wymieniają się informacjami na temat awarii pomp.

Nagminnie dochodzi do sytuacji, w których przy kilkustopniowych mrozach pompy ciepła pozostają niesprawne, zaś zgłoszenia problemów sprzedawcy nie przynoszą większych skutków. Ekologiczne i perspektywiczne domowe źródła energii niosą za sobą rozczarowanie. Dlaczego?

Zobacz też: Poważny błąd w mObywatelu. Może dotyczyć wielu Polaków

Posiadacze pomp ciepła wystrychnięci na dudka. W przyszłym roku zapłacą więcej

Liczne awarie i nieuczciwi sprzedawcy

Za dużą część problemów opowiadają sprzedawcy, którzy zauważyli ogromne zwiększenie popytu na pompy na polskim rynku i postanowili działać. W rezultacie na rynek trafiła duża liczba niskiej jakości najtańszego sprzętu produkowanego w Chinach. Polski dystrybutor naklejał jedynie nazwę swojej firmy na urządzenie i sprzedawał je jako krajowy produkt.

Takie praktyki poskutkowały nie tylko licznymi awariami, ale też nieuczciwymi praktykami sprzedawców już po kupnie. Członkowie wspomnianych grup piszą, że tygodniami muszą czekać na reakcję na zgłoszenia awarii, walczyć o każdą wizytę serwisową, co i tak najczęściej kończy się koniecznością organizowania sobie pomocy technicznej samodzielnie.

To nie koniec problemów

Konsekwencje działań nieuczciwych sprzedawców są coraz poważniejsze – posiadacze pomp ciepła, którzy stali się ofiarami nieuczciwych sprzedawców, zwyczajnie marzną w swoich domach. Nie jest to jednak jedyny problem.

Innym są zmiany w zasadach korzystania z pomp ciepła, które nastaną w Polsce od 1 stycznia 2024 r. Co prawda planowane są obniżki cen w taryfie G12, z której najczęściej korzystają posiadacze pomp ciepła, ale jednocześnie likwidowane będą państwowe dopłaty w wysokości 1,5 tys. zł oraz preferencyjne stawki dla zużycia poniżej 3000 kWh.

Źródło: money.pl