Tech.BiznesINFO.pl > Internet i TV > Posiadacze pomp ciepła wystrychnięci na dudka. W przyszłym roku zapłacą więcej
Maciej Olanicki
Maciej Olanicki 21.12.2023 11:43

Posiadacze pomp ciepła wystrychnięci na dudka. W przyszłym roku zapłacą więcej

pompa ciepła
Fot. yum9me na CC BY-NC-ND 2.0 DEED

Pompy ciepła spotkały się w Polsce z dużym zainteresowaniem m.in. za sprawą państwowych dopłat. Niestety, już od 1 stycznia ci, którzy zdecydowali się na ekologiczne zasilanie gospodarstw domowych, zapłacą więcej.

Ceny prądu zatwierdzone

Jak donosi Forsal, Urząd Regulacji Energetyki zatwierdził już ceny, jakie będą obowiązywać w przyszłym roku, a odpowiednia ustawa została podpisana przez prezydenta. W rezultacie od stycznia za energię zapłacimy o 31,3 proc. mniej niż w bieżącym roku, czego powodem jest spadek cen węgla.

Podpisana przez prezydenta ustawa w sprawie maksymalnych cen energii w pierwszym półroczu 2024 r. stanowi, że gospodarstwa, ale też sektor małych i średnich przedsiębiorstw w pierwszy zapłacą 412 zł netto za megawatogodzinę. Dotyczy to jednak tylko odbiorców indywidualnych, których zużycie wyniesie poniżej 1500 kWh.

Zapadła decyzja w sprawie małych reaktorów modułowych. ABW wydało negatywną opinię

Posiadacze pomp ciepła zapłacą więcej

Warto jednak pamiętać, że w przypadku pomp ciepła konieczne jest zasilanie samego urządzenia. W nadchodzącym roku nie obejmie ich już bowiem obowiązująca w 2023 r. preferencyjna stawka przy zużyciu mniejszym niż 3000 kWh.

Ponadto kolejny czynnik, który podwyższy ceny energii dla posiadaczy pomp ciepła to brak jakichkolwiek dopłat. W 2023 roku można było uzyskać 1,5 tys. zł dofinansowania, jednak w 1 stycznia nie będzie oferowana już żadna tego rodzaju pomoc.

Biorąc pod uwagę brak wsparcia finansowego od państwa oraz likwidacje preferencyjnej stawki dla zużycia do 3000 kWh, okazuje się, że w wielu przypadkach posiadacze pomp ciepła zapłacą w nadchodzącym roku więcej niż np. odbiorcy ogrzewający swoje gospodarstwa domowe gazem i więcej niż w 2023 r.

Ulgi dla niepełnosprawnych i dużych rodzin

Na mniejsze rachunki mogą natomiast liczyć mieszkańcy gospodarstw domowych, w których żyją osoby z niepełnosprawnościami oraz posiadacze Karty Dużej Rodziny. W ich przypadku limity zużycia energii w ramach preferencyjnych stawek zostaną podniesione kolejno do 1800 i 1500 kWh. Wcześniej było to 1500 kWh.

Źródło: forsal.pl