Tech.BiznesINFO.pl > Nauka i kosmos > Potężna asteroida może uderzyć w Ziemię. "Siła 22 bomb jądrowych"
Kacper Kulpicki
Kacper Kulpicki 21.09.2023 18:40

Potężna asteroida może uderzyć w Ziemię. "Siła 22 bomb jądrowych"

asteroida
NASA

Asteroida Bennu spędza sen z powiek astronomom, którzy dokonali przełomowego odkrycia. Naukowcy podzielili się ze światem nie tylko informacjami o pędzącym w stronę Ziemi i stwarzającym wielkie zagrożenie dla naszej planety obiekcie, ale także dacie, kiedy najprawdopodobniej nastąpi uderzenie. Uderzenie, którego moc porównuje się do 22 bomb atomowych. Kiedy zatem według specjalistów asteroida Bennu zderzy się z Ziemią?

Asteroida Bennu zbliża się do Ziemi

Asteroida Bennu to obiekt, który od dłuższego czasu jest pod czujnym okiem ekspertów od kosmosu. Na naszą planetę leci właśnie próbka tej potężnej skały, którą udało się pobrać z przestrzeni dzięki misji sondy OSIRIS-REx działającej pod nadzorem NASA. Zostanie poddana badaniom już za kilka dni. W jakim celu?

Naukowcy  chcą poznać i przeanalizować skład skały, by lepiej pojąć ryzyko, jakie stwarza dla całej ludzkości. Asteroida Bennu jest bowiem pod obserwacją teleskopową, a dotychczas zgromadzone materiały, w tym dane radarowe, nie napawają optymizmem. Kiedy może dojść do zderzenia Bennu z Ziemią?

Noctalgia – naukowcy ostrzegają przed nowym zagrożeniem dla zdrowia ludzi i zwierząt

Kiedy asteroida Bennu uderzy w Ziemię?

Naukowcy szacują, że szanse na katastrofę pomiędzy 2175 r., a 2199 rokiem wynoszą 1 do 2700. Asteroida Benna ma średnicę pół kilometra, a w razie kolizji z naszą planetą oddziaływałaby z mocą 1200 megaton energii, czyli 22 razy więcej, niż największa i najniebezpieczniejsza broń nuklearna kiedykolwiek stworzona przez człowieka. 

Asteroida Bennu jest oczywiście mniejsza od niemal 10-kilometrowej, która po uderzeniu w ziemie skazała na wymarcie dinozaury, jednak nikt nie powinien jej lekceważyć. Zwłaszcza że dzięki ostatnim analizom, których nigdy wcześniej nie prowadzono z aż taką dokładnością, udało się poznać jeszcze dokładniejszą datę, kiedy może uderzyć w Ziemię. 

Z najnowszych obliczeń wynika, że prawdopodobieństwo kolizji asteroidy Bennu z Ziemią wynosi aktualnie 1 do 1750 aż do roku 2300. Największe przewidziano na 24 września 2182 roku. Astrofizycy przestrzegają, że mowa o jednej z dwóch najbardziej niebezpiecznych znanych planetoid w Układzie Słonecznym. Czy zagrożenie stanowią także inne, mniejsze obiekty z kosmosu?

Obraz asteroidy Benna. Fot.. NASA Goddard University of Arizona domena publiczna
Obraz asteroidy Benna. Fot.. NASA Goddard University of Arizona domena publiczna

Z kim może zderzyć się ZIemia? Naukowcy uspokajają

W NASA wciąż trwają obserwacje, a pod okiem ekspertów są różne obiekty. Szczególną uwagę zwracają na te, które przechodzą blisko Ziemi i mogą przetrwać spalanie w atmosferze. Na szczęście na ten moment nic nam nie zagraża.

- Aby przezwyciężyć to ograniczenie, analizujemy ewolucję minimalnej odległości przecięcia orbity (MOID), która wyznacza najbliższe możliwe spotkania asteroidy z Ziemią. Ewolucja MOID uwydatnia NEO, które znajdują się w pobliżu Ziemi przez dłuższe okresy, dlatego proponujemy metodę szacowania prawdopodobieństwa spotkania z Ziemią w tych okresach - cytuje badaczy portal GeekWeek.

Można zatem spać spokojnie, ponieważ oprócz zagrożenia ze strony asteroidy Bennu wszelkie inne, mniejsze zostały przez astronomów wykluczone przez najbliższe 1000 lat. 

Źródło: GeekWeek

Tagi: kosmos nauka