Tech.BiznesINFO.pl > Cyberbezpieczeństwo > Potężny wyciek danych z popularnych platform. Sprawdź, czy Twoje hasła zostały skradzione
Bartosz Onuczyński
Bartosz Onuczyński 24.01.2024 15:43

Potężny wyciek danych z popularnych platform. Sprawdź, czy Twoje hasła zostały skradzione

komputer
Pixabay/Gerd Altmann

Alarmujące doniesienia płyną z ekspertów, którzy informują o rozległym wycieku danych użytkowników z platform takich jak Twitter, Adobe, LinkedIn i Canva. Według badaczy bezpieczeństwa, w ręce hakerów trafiło aż 26 miliardów rekordów. Udostępniamy listę dotkniętych atakiem serwisów oraz doradzamy, jak sprawdzić, czy nasze dane zostały wykradzione.

Wielki wyciek danych

W ostatnich latach zauważamy zwiększoną aktywność hakerów na skalę światową, którzy atakują zarówno zwykłych internautów, jak i instytucje, takie jak szpitale, uczelnie czy obiekty rządowe. Teraz specjaliści ds. cyberbezpieczeństwa donoszą o "olbrzymim ataku na prywatność", który objął aż 26 miliardów rekordów pochodzących z różnych serwisów, firm i usług. Zespół badawczy uznaje tę bazę danych, mającą 12 terabajtów, za "największe naruszenie bezpieczeństwa danych w historii".
 

Oszuści przekonali kobietę, że jest okradana. Straciła 48 tys. zł Uwaga na numer telefonu +48 662 242 058. Policja wydała ostrzeżenie

Cele i ofiary ataku

Naruszenie bezpieczeństwa dotknęło liczne serwisy, z największym wpływem na chińskiego giganta technologicznego Tencent oraz społecznościowy serwis Weibo, znany jako "chiński Twitter". Jednak atak obejmuje także globalne platformy, takie jak Adobe, Badoo, Canva, Dropbox, LinkedIn, Telegram i Twitter.

Hakerzy nie oszczędzili również danych rządowych z Brazylii, Filipin, Niemiec, Stanów Zjednoczonych i Turcji. Zdaniem badaczy, skala ataku sprawia, że przestępcy mogą wykorzystać zgromadzone informacje do różnorodnych działań, włączając w to kradzież tożsamości i zaawansowane ataki phishingowe.

Jak sprawdzić czy Twoje dane są bezpieczne

Zagrożenie wynikające z ataku sprawia, że konieczne jest zweryfikowanie, czy nasze dane nie znalazły się w rękach hakerów. Eksperci zwracają uwagę na tendencję internautów do używania tych samych danych logowania w wielu serwisach, co ułatwia zadanie przestępcom. 

Aby sprawdzić, czy jesteś ofiarą wycieku, skorzystaj z dedykowanej strony przygotowanej przez CyberNews. Znajdziesz ją w narzędziach ("Tools") na górnej belce strony. Następnie wprowadź swój adres e-mail lub numer telefonu i kliknij w “Check now”, a strona dostarczy informacji na temat potencjalnego zagrożenia.

Jeśli dane zostały naruszone, zaleca się niezwłoczne zmiany haseł we wszystkich dotkniętych kontach oraz stosowanie różnych haseł dla różnych serwisów. Ponadto, włączenie uwierzytelniania dwuskładnikowego jest dodatkowym środkiem zabezpieczającym.

Podsumowując, ataki hakerskie stają się coraz bardziej powszechne, a wyciek danych o takiej skali stanowi ogromne wyzwanie dla użytkowników i firm. Sprawdzanie bezpieczeństwa swoich danych staje się obecnie priorytetem, a skuteczne środki ochronne są nieodzowne dla każdego korzystającego z internetu.