Tech.BiznesINFO.pl > Internet i TV > Proste sposoby, by zmniejszyć rachunki za gaz. Mało kto o nich pamięta
Maciej Olanicki
Maciej Olanicki 28.03.2024 13:55

Proste sposoby, by zmniejszyć rachunki za gaz. Mało kto o nich pamięta

kuchenka gazowa
Fot. Unsplash/KWON JUNHO

Choć coraz częściej wybiera się płyty indukcyjne, to jednak kuchenka gazowa pozostaje najczęściej standardowym wyposażeniem kuchni. Oba rozwiązania generują koszty, niemniej w przypadku kuchenek gazowych są sposoby na to, by zaoszczędzić na zużyciu gazu. Najważniejszy to zachowywanie dysz w dobrej kondycji.

Sposoby na oszczędzanie gazu

Dobre praktyki w korzystaniu z kuchenki można wprowadzać przez sam profil eksploatacji, jednak sporo gazu zużywanych jest na marne, jeśli w kiepskiej kondycji pozostają dysze gazu. Skutkuje to mniejszą efektywnością, niesprawnością palników a wszystko przekłada się bezpośrednio na większe zużycie surowca.

Przed przystąpieniem do ich konserwacji należy bezwzględnie pamiętać o odłączeniu kuchenki od gazu i prądu. Dopiero wtedy można przejść do zdjęcia górnego korpusu, co umożliwi dostęp do dysz. 

Jak samodzielnie odczytać licznik prądu? Tak skontrolujesz zużycie energii

Konserwacja palników i dysz gazu

Serwis maxkuchnie.pl zaleca demontaż zimnych palników z korony kuchenki w roztworze ciepłej wody i płynu do czyszczenia. To właśnie osadzający się tłuszcz jest częstą przyczyną blokowania palników. Z kolei samą koronę palnika zaleca się doczyścić szczoteczką do zębów z użyciem środków o dużym ziarnie – wykorzystać można sodę lub specjalne środki chemiczne.

Oprócz konserwacji należy także zadbać weryfikację, czy nie są uszkodzone dysze gazu. Niekiedy konieczna jest ich wymiana na nowe – jest to element zwyczajnej konwersacji kuchenki, zwłaszcza tych, z których korzystamy już od wielu lat. A po czym rozpoznać, że dyszę nie są sprawne? Wówczas płomień jest albo bardzo silny, albo słabnie z czasem, bądź też nie sposób wyregulować go do odpowiedniego poziomu. Ostatecznie w ogóle się zapala.

Stan reduktora gazu

Na zwiększone zużycie gazu wpływ może mieć także stan reduktora gazu. O tym, że jest on uszkodzony, mogą świadczyć takie same zjawiska, jak w przypadku uszkodzonych dysz. Przed wymianą na nowy także warto odłączyć go od instalacji i oczyścić, najlepiej wraz z wężem. Jeśli problemy nie zostaną rozwiązane, konieczna może być wymiana.

Źródło: maxkuchnie.pl