Tech.BiznesINFO.pl > Internet i TV > Przełom w produkcji energii. Pojawił się nowy sposób
Bartosz Onuczyński
Bartosz Onuczyński 07.02.2024 17:43

Przełom w produkcji energii. Pojawił się nowy sposób

linie wysokiego napięcia
Freepik/pvproductions

Naukowcy z Koreańskiego Instytutu Nauki i Technologii prezentują innowacyjną, hybrydową metodę, której zastosowanie wykracza poza granice laboratorium. Czy to będzie klucz do zrewolucjonizowania naszej energetycznej rzeczywistości?

Nowe osiągi w dziedzinie energetyki

W świecie, gdzie dostęp do energii to kluczowy element, scenariusz pozbawiony tej możliwości często staje się rzeczywistością w opowieściach science fiction, serialach czy grach RPG o postapokaliptycznym charakterze.

Dlatego niezmiennie poszukujemy nowych dróg do zdobywania energii, a proponowany przez koreańskich naukowców sposób wyróżnia się spośród dotychczasowych rozwiązań, obiecując rewolucję w tej dziedzinie.

Nowe limity dla sprzedających na Allegro. Serwis chce walczyć z niską jakością Poczta Polska wprowadza nową usługę. Za darmo dla wszystkich

Synergia technologii drogą do efektywności

Dzięki synergii efektów termoelektrycznych i piezoelektrycznych grupa naukowców pod kierunkiem dr. Hyun-Cheol Songa i dr. Sunghoon Hura stworzyła wyjątkowy system zdobywania energii. 

Twierdzą, że to przełomowe połączenie pozwala na zwiększenie efektywności produkcji energii o ponad 50%, przewyższając tym samym istniejące metody. To pierwszy sukces połączenia technologii termoelektrycznych i piezoelektrycznych w jednym, hybrydowym rozwiązaniu, eliminujące jednocześnie ich słabości.

ZOBACZ TAKŻE: Budowa zakładów Intela opóźniona. Rząd chce renegocjować umowę

Praktyczne zastosowania: wibracje, ciepło i prawdziwe życie

Eksperymenty terenowe, włączając urządzenia IoT i silniki samochodowe, mają na celu zweryfikowanie gotowości systemu do pracy w warunkach niestabilnych. Badania potwierdzają, że hybrydowy system energii może być niezawodnie stosowany w rzeczywistym życiu, zwłaszcza w miejscach generujących jednocześnie ciepło i wibracje, jak silniki samochodowe. 

Dr. Sunghoon Hur z Koreńskiego Instytutu Nauki i Technologii podkreśla, że planują budowę systemu dostosowanego do zakładów fabrycznych i silników maszyn budowlanych, które dotychczas były trudne do zasilania. To krok w stronę przyszłości, w której hybrydowa energia stanie się nieodzownym elementem naszego codziennego życia.

Tagi: elektronika