Tech.BiznesINFO.pl > Internet i TV > Rewelacyjne wieści dla kierowców. Obniżka cen paliw na długi weekend
Maciej Olanicki
Maciej Olanicki 28.05.2024 15:30

Rewelacyjne wieści dla kierowców. Obniżka cen paliw na długi weekend

stacja paliw
Fot. Fot. Unsplash/sippakorn yamkasikorn

Mamy dobre wieści dla kierowców - wszystko wskazuje na to, że ceny paliw wciąż będą spadać. Według najświeższych prognoz znaczącej obniżki możemy się spodziewać przynajmniej do 2 czerwca. Przyczyną jest przede wszystkim wycena dolara.

Obniżki cen paliw na polskich stacjach

Analitycy serwisu e-petrol.pl prognozują, że w okresie do 2  czerwca ceny paliw będą odczuwalnie niższe niż aktualnie, także na polskich stacjach. Średnia cen benzyny Pb98 ma wynieść od 7,12 zł do 7,25 zł. W przypadku Pb95 zakres cen wyniesie od 6,45 zł do 6,59 zł.

Niższych cen można się także spodziewać przy zakupie oleju napędowego, którego średnia wycena wahać będzie się od 6,49 zł do 6,59 zł. Podobnie będzie z autogazem, za który według prognoz będziemy płacić od 2,72 zł do 2,79 zł.

Unikaj tego podczas jazdy samochodem. Wielu kierowców chce zaoszczędzić i popełnia prosty błąd

USA walczy z inflacją, paliwa tanieją

Choć obniżka średnich cen paliw przypada w Polsce na możliwy długi weekend (Boże Ciało przypada w czwartek 30 maja), to przyczyny spadku średnich cen paliw nie są oczywiście lokalne. Kluczowa ma być polityka monetarna banku centralnego USA, który utrzymuje wysokie stopy procentowe.

Zobacz też: Rusza budowa fabryki Izery. Zakład zatrudni 2 tys. osób

W walce z inflacją System Rezerwy Federalnej rozważa nawet podniesienie stóp, co potwierdzają wypowiedzi jego członków. Taka decyzja może negatywnie wpłynąć na wskaźniki amerykańskiego wzrostu gospodarczy, a to z kolei może obniżyć popyt na paliwa. 

Ważna także sytuacja na Bliskim Wschodzie

Spadki odnotowuje także brytyjska giełda naftowa. Na obniżkę cen surowca ma także wpływać sytuacja na Bliskim Wschodzie - po śmierci prezydenta Iranu nie prognozuje się dalszych wahań, które mogłyby w ciągu najbliższych dni poskutkować wzrostem cen paliw.

Źródło: e-petrol.pl