Tech.BiznesINFO.pl > Internet i TV > Robotyzacja w Polsce idzie za wolno. Zostajemy w tyle i przyjdzie nam za to zapłacić
Marcin Śliwa
Marcin Śliwa 28.07.2024 14:21

Robotyzacja w Polsce idzie za wolno. Zostajemy w tyle i przyjdzie nam za to zapłacić

robotyzacja
fot. Rawpixel

Tempo robotyzacji przyspiesza na całym świecie, w tym w Polsce. Jednak pomimo widocznego wzrostu, automatyzacja w naszym kraju przebiega wolniej, niż w krajach sąsiednich. To nienajlepszy zwiastun nadchodzącej żwawo przyszłości, w której ten właśnie aspekt będzie decydował o konkurencyjności firm i przedsiębiorstw. Tak wynika z raportu Polskiego Instytutu Ekonomicznego. Jednocześnie roboty, które pracują już nad Wisłą, radzą sobie bardzo dobrze. 

Polska w tyle

Według danych opublikowanych w raporcie „Robotyzacja w Polsce w 2023 roku” przygotowanym przez Polski Instytut Ekonomiczny, Polska zostaje w tyle pod względem robotyzacji. W przetwórstwie przemysłowym pracuje u nas 18 tysięcy robotów, co stawia Polskę na szóstym miejscu w Unii Europejskiej. Jednak bardziej martwić może fakt, że na 10 tysięcy pracowników tego sektora przypada jedynie 54,6 robota. To o wiele mniej niż w rozwiniętych krajach Zachodu, ale i w państwach Grupy Wyszehradzkiej (Polska, Czechy, Słowacja, Węgry).

Polacy wyprodukują sztuczne mięso. Miliony dofinansowania od rządu

Roboty na świecie

Dane przygotowane przez PIE i zestawione w raporcie „Robotyzacja w Polsce w 2023 roku” są jednoznaczne – robotyzacja nad Wisłą postępuje. W latach 2008-2010 każdego roku instalowano średnio 459 robotów, w latach 2014-2016 - 1342 roboty, natomiast w latach 2020-2022 już 2059 robotów rocznie.

Na całym świecie pracuje obecnie 3,9 mln robotów przemysłowych. Najwięcej, bo 290 tys. w Chinach, dalej są Japonia i Stany Zjednoczone. W Europie liderem są Niemcy z 207 tys. robotów, dalej plasują się Włochy – 69 tys. oraz Francja – 44,2 tys. Polska jest na szóstej pozycji z 17,8 tys. robotów przemysłowych. 

Co nas wstrzymuje

Najbardziej zrobotyzowane w przetwórstwie przemysłowym są w Polsce takie branże jak produkcja samochodów oraz przyczep i naczep, a także produkcja produktów gumowych i z tworzyw sztucznych. Wyróżnia się też przemysł farmaceutyczny i produkcja leków oraz substancji medycznych. 

Wśród ankietowanych w badaniu przedstawicieli firm, aż 76 proc. zgadza się ze stwierdzeniem, że robotyzacja i automatyzacja będzie coraz bardziej stanowiła o przewadze konkurencyjnej firm na rynku. Jednocześnie największą przeszkodą dla inwestowania w robotykę pozostają wciąż kwestie finansowe oraz… mentalne.