Tech.BiznesINFO.pl > Cyberbezpieczeństwo > Rząd nowelizuje przepisy dot. cyberbezpieczeństwa. Będą kontrole i surowe kary
Ada Rymaszewska
Ada Rymaszewska 10.05.2024 17:47

Rząd nowelizuje przepisy dot. cyberbezpieczeństwa. Będą kontrole i surowe kary

laptop
Fot. Unsplash/Christin Hume

Polski rząd bierze się za modernizację systemu certyfikacji cyberbezpieczeństwa. W tym celu przygotowuje projekt ustawy, mającej regulować tę kwestię. Jak wskazują autorzy, regulacje znacząco przyczynią się do zwiększenia ochrony kraju przed cyfrowymi zagrożeniami, m.in. w różnych sektorach gospodarki. Nowe prawo ma zostać zaimplementowane już niebawem, bo w trzecim kwartale tego roku.

Rząd przygotowuje ustawę o krajowym systemie certyfikacji cyberbezpieczeństwa

W ubiegłym tygodniu gabinet Donalda Tuska opublikował w wykazie prac legislacyjnych rządu informację o toczących się pracach nad projektem nowej ustawy. Ma ona dotyczyć krajowego systemu certyfikacji cyberbezpieczeństwa, które ostatnimi czasy stało się bardzo nośnym hasłem z uwagi na postępującą wojnę hybrydową ze strony wrogich państw.

Nowe przepisy związane są jednak nie tylko z rosnącym zagrożeniem w cyberprzestrzeni, ale także z dostosowywaniem naszych regulacji do unijnej dyrektywy NIS2, nakładającej m.in. na przedsiębiorstwa konkretne obowiązki w zakresie zabezpieczania danych.

Celem projektu jest przede wszystkim zorganizowanie systemu certyfikacji cyberbezpieczeństwa w naszym kraju, a zwłaszcza ustanowienie procedur potrzebnych do zapewnienia prawidłowości procesów certyfikacyjnych i określenie sposobu sprawowania nadzoru i kontroli w zakresie stosowania przepisów ustawy.

Wielka awaria w PKO. Zgłoszenia napływały z całej Polski

Nowe kompetencje dla ministra cyfryzacji

W opisie projektu przeczytać można, że ustawa nałoży na ministra właściwego ds. informatyzacji obowiązek pełnienia roli krajowego organu ds. certyfikacji cyberbezpieczeństwa, czyli sprawowania nadzoru nad przestrzeganiem zarówno europejskich, jak i krajowych przepisów w zakresie certyfikacji cyberbezpieczeństwa.

Minister ten, w myśl proponowanych przepisów, stanie się dysponentem uprawnień do przeprowadzania kontroli w podmiotach krajowego systemu cyberbezpieczeństwa oraz do uzyskiwania od nich informacji dotyczących certyfikowanych produktów.

W zakresie certyfikatów odwołujących się do poziomu zaufania “wysoki” będzie również zatwierdzał każdy wydany certyfikat. Rozwiązanie takie jest gwarantem, że ocena zgodności na najwyższym poziomie bezpieczeństwa będzie przeprowadzana zgodnie z najlepszymi standardami w tej dziedzinie - podano.

Rozpoczną się kontrole. Możliwe kary administracyjne

Istotnym komponentem całego systemu ma być także Polskie Centrum Akredytacji, które będzie nadzorowało akredytowane podmioty. Projekt zakłada, że w przypadku nierealizowania określonych obowiązków (np. nieprzekazania ministrowi informacji w odpowiednim terminie), na podmiot nałożona zostanie kara administracyjna.

Prowadzone kontrole oraz nakładane kary zapewnią wysoki poziom certyfikowanych produktów ICT (Technologii informacyjno-komunikacyjnych), usług ICT i procesów ICT - twierdzą autorzy projektu.

Planowany termin przyjęcia projektu przez Radę Ministrów to trzeci kwartał 2024 r.

Źródło: wirtualnemedia.pl, gov.pl