Tech.BiznesINFO.pl > Internet i TV > Sieć SD-WAN: lepiej i taniej? Optymalne rozwiązanie dla Twojej firmy
Artykuł Sponsorowany
Artykuł Sponsorowany 05.07.2024 13:10

Sieć SD-WAN: lepiej i taniej? Optymalne rozwiązanie dla Twojej firmy

SD-WAN w Orange
Fot. Orange Polska

Nowoczesna firma jest dziś często zdecentralizowana, działa w wielu lokalizacjach i skupia specjalistów, którzy pracują hybrydowo lub zdalnie. Taki model działalności wymaga bezpiecznej, niezawodnej i przede wszystkim wydajnej sieci, która jednak nie będzie obciążeniem finansowym dla firmy i będzie w pełni dostosowana do jej potrzeb. Czy takie rozwiązanie istnieje? Tak, to SD-WAN.

Szybkość i niezawodność sieci w nowoczesnej firmie

Sieć SD-WAN (Software-Defined Wide Area Network) to nowoczesne rozwiązanie dla przedsiębiorstw, które działają w wielu różnych lokalizacjach i potrzebują niezawodnej, szybkiej komunikacji. Jej działanie opiera się na mechanizmie scentralizowanego sterowania. Dzięki temu różne funkcje sieciowe są zintegrowane w jedno rozwiązanie i oddzielone od warstwy sprzętowej. Innowacyjne sieci SD-WAN łączą centra danych, biura oraz sieci publiczne i prywatne. Oferują to, co najważniejsze dla biznesu – szybkość, niezawodność, skalowalność, a przede wszystkim bezpieczeństwo.
Rozwiązanie to pozwala firmom tworzyć wirtualne sieci i inteligentnie kierować ruchem sieciowym. Zapewnia też odpowiednią wydajność i wspomaga redukcję kosztów operacyjnych.

Niezawodna sieć SD-WAN sprawdzi się również tam, gdzie możliwa jest praca hybrydowa lub zdalna. W takim środowisku liczy się przede wszystkim niezawodna i szybka komunikacja między zespołami. Bez niej trudno myśleć o rozwoju biznesu.
SD-WAN pozwala też  na konfigurację sieci firmowej w taki sposób, by współpraca wewnątrz organizacji była niezakłócona. Chodzi zarówno o wideokonferencje z wieloma uczestnikami, którzy łączą się z różnych lokalizacji, szybki dostęp do baz danych w chmurze, jak i o współdzielenie i przesyłanie plików czy dokumentów, bez względu na ich wielkość.

Cena za najwyższą jakość może być… niższa

Z perspektywy firm, które działają w coraz mocniej rozproszonym środowisku, SD-WAN ma mnóstwo zalet. Dla każdego przedsiębiorstwa decydujące będą jednak koszty wdrożenia i utrzymania konkretnego rozwiązania. A - co istotne - SD-WAN pozwala na znaczące obniżenie kosztów operacyjnych związanych z utrzymaniem sieci internetowej. 

Sieć SD-WAN daje możliwość korzystania zarówno z tańszych połączeń szerokopasmowych LTE/5G, jak i ze znacznie droższych dedykowanych łączy MPLS, jeśli wymagania co do  wydajności połączenia są naprawdę wysokie.

W biznesie nikt nie chce płacić za to, czego nie wykorzystuje, ani także narażać się na dodatkowe koszty, jeśli wybierze usługę o niewystarczających parametrach i będzie zmuszony ją rozbudować. 

Dlatego właśnie rozwiązanie SD-WAN jest konfigurowane indywidualnie dla każdej firmy, pod kątem jej potrzeb, skali działalności i budżetu. Jak wygląda taki proces i ile to kosztuje? Na te pytania odpowiada Maciej Możdżonek, ekspert Orange ds. wdrażania sieci SD-WAN:

„Dobieramy odpowiednie urządzenie oraz poziom licencji SD-WAN. Na tej podstawie robimy ostateczną wycenę sieci SD-WAN. Zaczynamy od najprostszych rozwiązań, których koszt to tylko kilkadziesiąt złotych miesięcznie za jedną lokalizację klienta. Przy bardziej zaawansowanych opcjach będzie to już kilkaset złotych miesięcznie za jedną lokalizację. Abonamenty są dziś w wielu miejscach podstawą, więc staramy się odpowiednio rozłożyć wydatki. Tak, żeby w zasadzie nie było żadnych kosztów początkowych”.

Korzyści dla Twojej firmy – co daje sieć SD-WAN

Po pierwsze: wydajność! Jedną z najważniejszych zalet rozwiązania SD-WAN jest najwyższa wydajność i stabilność połączeń sieciowych zarówno jeśli chodzi o natychmiastowy dostęp do danych i aplikacji w chmurze, jak i o wysoką jakość połączenia podczas wideokonferencji z wieloma uczestnikami. 

Bezpieczeństwo na najwyższym poziomie – sieć w Twojej firmie może dzięki SD-WAN stać się bardziej niż kiedykolwiek wcześniej odporna na cyberzagrożenia. Dostawcy tego rozwiązania zapewniają zarówno szyfrowanie połączenia, jak i firewall, które skutecznie chronią firmowe zasoby i wrażliwe dane. 

Więcej za mniej – wzrost efektywności i niższe koszty. Mimo, że „więcej za mniej” wydaje się powszechnym sloganem reklamowym, to w praktyce bardzo trafnie opisuje rezultaty wprowadzenia do firmy sieci SD-WAN. Kluczem do wyższej efektywności, przy niższych kosztach jest przecież optymalizacja. A koszty operacyjne sieci firmowej mogą zostać zredukowane dzięki indywidualnemu dostosowaniu połączenia do potrzeb każdej organizacji.

Łatwiejsze zarządzanie siecią firmową – niewątpliwą zaletą SD-WAN w porównaniu m.in. do tradycyjnych sieci VPN jest scentralizowana kontrola. To szczególnie ważne dla firm o rozproszonej strukturze, które działają w wielu lokalizacjach, gdzie część pracowników jest mobilna, pracuje zdalnie lub hybrydowo. Ułatwia to wprowadzanie wszelkich zmian i aktualizacji. 

Co o rozwiązaniu SD-WAN sądzą przedsiębiorcy i managerowie, którzy wprowadzili je w swoich firmach?

Mariusz Banasiak, Dyrektor IT w Amic Energy: 

Dzięki wdrożeniu Hybrydowego SD-WAN w naszej sieci stacji paliw zyskaliśmy większą stabilność połączeń, zwiększoną wydajność, lepsze bezpieczeństwo. To rozwiązanie daje lepszą kontrolę nad infrastrukturą, oszczędność kosztów oraz elastyczność i skalowalność działalności. Wdrożenie pozwoli nam lepiej obsługiwać klientów i szybciej realizować transakcje, co powinno przełożyć się na większe zadowolenie klientów, a w rezultacie na zyski firmy.

Jarosław Pałac, Administrator IT w ATUT Rental (wynajem maszyn i urządzeń): 

Dane są siłą napędową każdej firmy, ale są również jej kluczowym zasobem. Dlatego inteligentna i szybka sieć jest niezbędna dla każdej firmy, która chce zapewnić należytą obsługę klienta. Istnieje wiele zalet inteligentnej sieci transmisji danych, w tym zwiększone bezpieczeństwo, stabilność i wydajność. Dzięki wdrożeniu uzyskaliśmy niezawodną pracę oddziałów naszej firmy, a kluczową zaletą wdrożenia sieci SD-WAN jest możliwość zarządzania pracą oddziałów z jednego miejsca. Sprawna realizacja projektu potwierdziła, że Orange jest rzetelnym partnerem, którego uwzględnimy w planowaniu rozwiązań w zakresie bezpieczeństwa.

Współpraca z Orange szyta na miarę 

Jeśli decydujesz się na inwestycję w rozwiązanie SD-WAN dla swojej firmy, to kluczowy jest wybór doświadczonego i niezawodnego dostawcy.

Orange już od lat pomaga firmom w zakładaniu i utrzymaniu sieci SD-WAN i oferuje skalowalne rozwiązania dostosowane do potrzeb konkretnego przedsiębiorstwa. Pozwalają one na elastyczne zwiększenie wydajności sieci, gdy firma się rozrasta. Orange ma też rozbudowaną sieć światłowodową na terenie całego kraju i zapewnia kompleksową obsługę serwisową. Współpracuje ze światowej klasy partnerami technologicznymi, takimi jak CISCO, Nokia czy Fortinet i z najlepszymi dostawcami sprzętu.

Współpraca z Orange przy wprowadzaniu SD-WAN sprawi, że twoja firma zacznie działać płynniej, szybciej i bezpieczniej. Wsparcie i doświadczenie ekspertów pomoże Ci też łatwiej przejść przez cały proces – od planowania aż po wdrożenie.

Więcej informacji: hybrydowy SD-WAN w Orange

ORA4C171401-SD-WAN-SET_1-KOMPLEKSOWOSC-A-1000x625px.jpg

Artykuł sponsorowany