Tech.BiznesINFO.pl > Internet i TV > Sprytna sztuczka w Androidzie. Skorzysta na tym nasza bateria
Maciej Olanicki
Maciej Olanicki 05.04.2024 21:40

Sprytna sztuczka w Androidzie. Skorzysta na tym nasza bateria

ładowanie smartofnu
Fot. Unsplash/Amanz

Producenci smartfonów prześcigają się w pomysłach na to, jak przedłużyć ich czas pracy na baterii. Nie mniejsze znaczenie niż możliwości sprzętowe mają sztuczki w oprogramowaniu, czego jest świadome Google. Dlatego w Androidzie pojawi się nowość, która może poskutkować znacznymi oszczędnościami energii i rzadszą koniecznością ładowania.

Android 15 oszczędzi baterię

Zwiększanie pojemności baterii i mocy ładowarek ma swój szklany sufit w postaci kompaktowości urządzeń. Oczywiście rozwój techniki sprzyja miniaturyzacji ogniw, jednak pokonywanie ograniczeń sprzętowych jest trudniejsze niż optymalizacja zużycia już dostępnych zasobów. A tego ostatniego można dokonywać także dzięki zmianom w oprogramowaniu. Na przykład w systemie operacyjnym.

Android Authority informuje, że w Androidzie 15 pojawi się nowy mechanizm, który może znacznie ograniczyć zużycie baterii przez element, który zużywa go najwięcej - wyświetlacz.

Czy można zostawiać ładowarkę w kontakcie? Pobór prądu i bezpieczeństwo

Jak system może oszczędzać baterię?

Google pracuje nad nowymi możliwościami automatycznego wygaszania ekranu. Już dziś stosuje się różne sprytne sztuczki, które mają ograniczyć pobór energii przez ekran. Niektóre producenckie wydania Androida mają funkcję wygaszania ekranu, gdy użytkownik na niego nie patrzy, co określane jest z użyciem przedniej kamery.

Inne podejście to angażowanie czujników rozpoznających ruch: akcelerometru czy żyroskopu. Dzięki niemu urządzenie rozpoznaje, kiedy jest odkładane i automatycznie wygasza wyświetlacz. Google ma na to jeszcze inny pomysł, który ma przewagę nad konkurencją, bo nie zużywa energii na dostęp do kamery czy czujników.

Adaptacyjne wygaszanie ekranu w Androidzie 15

W Androidzie 15 doświadczymy adaptacyjnego trybu pracy ekranu. System automatycznie dostosuje czas, po jakim wygaszany będzie ekran na podstawie uczenia się naszych zwyczajów. Nawet jeśli wprowadzimy ustawienie, dzięki któremu wyświetlacz ma być wygaszany np. po minucie nieaktywności, to system zrobi to wcześniej, jeśli oprogramowanie rozpozna brak aktywności.

Już teraz w Androidzie działa podobny mechanizm, lecz skutek jego działania jest odwrotny - ma wydłużać czas pracy ponad ustawiony limit, gdy urządzenie jest używane. Odwrócenie tego procesu przełoży się nie tylko na oszczędności energii, ale też na bezpieczeństwo informacji przed wzrokiem postronnych. Premiery Androida 15 spodziewamy się jesienią.

Źródło: androidauthority.com