Tech.BiznesINFO.pl > Internet i TV > Czy można zostawiać ładowarkę w kontakcie? Pobór prądu i bezpieczeństwo
Maciej Olanicki
Maciej Olanicki 03.04.2024 22:43

Czy można zostawiać ładowarkę w kontakcie? Pobór prądu i bezpieczeństwo

ładowanie
Fot. Pexels/Karolina Grabowska

Wokół ładowania narosło wiele mitów, część z nich bierze się z przeszłości, kiedy ładowarki nie były tak zaawansowane, jak dziś. Wielu jednak nadal zastanawia się, czy zostawianie ładowarki wpiętej do sieci, nawet gdy nie ładujemy smartfonu, ma negatywne skutki.

Pasywny pobór energii przez ładowarki

Obawy o pozostawianie ładowarek w kontakcie mogą mieć różne podłoża. Część użytkowników smartfonów obawia się na przykład, że jest wówczas zużywana energia, co może odbić się na rachunkach. Inni z kolei dopuszczają możliwość awarii, która mogłaby nawet doprowadzić do pożaru czy awarii instalacji elektrycznej.

Krótko mówiąc, jeśli ładowarka jest w pełni sprawna i nie jest to sprzęt najniższej jakości, żadna z tych obaw nie jest uzasadniona.

Jak płacić mniej za prąd? Wystarczy oświadczenie, ale trzeba się pośpieszyć

Czy ładowarka w kontakcie zużywa prąd?

Wynikami testów poboru energii przez ładowarkę, gdy telefon nie jest do niej podłączony podzielił się serwis howtogeek.com. Co ważne, zostały one przeprowadzone przed rokiem, należy więc wziąć pod uwagę, że dotyczą współczesnych standardów ładowarek, także o większej mocy.

Testy przeprowadzono z użyciem certyfikowanego watomierza wysokiej jakości. Należy jednak zaznaczyć, że nie są to urządzenia, którymi można w sposób sensowny mierzyć zużycie prądu poniżej jednego wata. W teście przeanalizowano zużycie wielu różnych marek ładowarek dostarczanych wraz ze smartfonami lub tabletami.

Wyniki są jednoznaczne – ładowarka podłączona do prądu zużywa od 0 W do maksymalnie 0,3 W. Należy przy tym zaznaczyć, że jest to odczyt na tyle niski, że nie aktywuje rezystora bocznikowego zainstalowanego w urządzeniu.

Ładowarka podłączona do prądu pobiera zatem zdecydowanie zbyt małą ilość energii, by było to odnotowane przez liczniki energii montowane w gospodarstwach domowych. Za pozostawienie jej w kontakcie nie zapłacimy nic.

Kwestie bezpieczeństwa

Sprawne ładowarki wraz ze sprawnymi przewodami (co również jest bardzo ważną kwestią, o której należy pamiętać) nie nagrzewają się i nie stanowią zagrożenia dla bezpieczeństwa. Należy jednak pamiętać, że najtańsze produkty, ładowarki uszkodzone lub z przetartym okablowaniem to bezpośrednie zagrożenie zdrowia i życia i należy się ich jak najszybciej pozbyć.

Źródło: howtogeek.com