Tech.BiznesINFO.pl > Internet i TV > Sprytny zabieg z folią ochronną. Posiadacze smartfonów będą zachwyceni
Maciej Olanicki
Maciej Olanicki 12.05.2024 12:36

Sprytny zabieg z folią ochronną. Posiadacze smartfonów będą zachwyceni

smartfon
Fot. Pexels/George Dolgikh

Mimo kolejnych postępów w pracach nad wzmacnianiem szkła Corning wciąż wielu posiadaczy smartfonów decyduje się na montaż dodatkowej ochrony w postaci szkła lub folii. Ich producenci prześcigają się w opracowywaniu usprawnień, czego efektem jest technologia TANCS, która ma szansę stać się nowym standardem.

Nowy pomysł na folie ochronne

Jak donosi serwis telepolis.pl, naukowcy z Hiszpańskiego Instytutu Katalońskiego i Instytutu Nauk Fotonicznych w partnerstwie z producentem wspomnianego szkła Corning opracowali nowy rodzaj folii chroniącej ekrany m.in. smartfonów. Tym razem nie chodzi jednak o innowację w kwestii odporności na zarysowania, lecz o higienę.

Wspomniane podmioty opracowały bowiem technologię TANCS, dzięki której znane nam dziś folie czy szkła ochronne mogą przejść do historii. W przyszłości standardem mogą się okazać powierzchnie pokryte dodatkowo warstwą przezroczystej miedzi. Ma ona działanie antybakteryjne i przełoży się na higienę korzystania z urządzeń mobilnych.

Dziury bezpieczeństwa w smartfonach Xiaomi. Eksperci nie mają wątpliwości

Antybakteryjna nanowarstwa miedzi

Technologia TANCS sprowadza się do nakładania na znane już Corning Glass warstwy miedzy o grubości tylko 3,5 nanometra. Następnie w obróbce polegającej na rozgrzaniu materiału do 390 stopni Celsjusza i zahartowaniu go w temperaturze pokojowej dochodzi do scalenia warstwy ze szkłem i powstania nowego materiału zawierającego nanocząsteczki miedzi.

W ten sposób udało się zachować antybakteryjne właściwości miedzi, a przy tym parametry wizualne wyświetlacza. Nanowarstwa miedzy jest bowiem całkowicie niewidoczna, nijak nie wpływa na to, jak prezentuje się wyświetlacz. Szkło Corning wzbogacone o miedź poddawane jest dalszej obróbce z użyciem dwutlenku krzemu i substancji o właściwościach oleofobowych, co przekłada się na trwałość oraz zniwelowanie występowania śladów pozostawionych przez palce podczas korzystania ze smartfonu.

TANCS zabija 99,9 proc. bakterii

Badania Corning Glass TANCS wykazały, że właściwości antybakteryjne miedzi są niemal stuprocentowo skuteczne. W przypadku gronkowca złocistego, w ciągu dwóch godzin od nałożenia na zabezpieczone nowym szkłem urządzenie, zabitych zostało 99,9 proc. bakterii.

Zaskakuje także trwałość TANCS - bakteriobójcze właściwości zachowywane są przez około 2 lata. Zanim TANCS trafi jako produkt na rynek, zapewne upłynie jeszcze wiele miesięcy, niemniej antybakteryjne szkło ma potencjał do wyparcia wcześniejszych rozwiązań.

Źródło: telepolis.pl