Tech.BiznesINFO.pl > Cyberbezpieczeństwo > Sprzedajesz na Facebooku? Twoje dane mogą być zagrożone
Bartosz Onuczyński
Bartosz Onuczyński 16.02.2024 15:21

Sprzedajesz na Facebooku? Twoje dane mogą być zagrożone

kobieta z laptopem
Pixabay.com/picjumbo_com

Czy wiesz, że Twoje dane osobowe mogą krążyć po dark webie, nawet jeśli tylko korzystasz z Facebook Marketplace? Ostatni atak na tę platformę społecznościową ujawnił ogromną ilość danych na forum hakerskim, zagrażając prywatności setkom tysięcy użytkowników. To tylko najnowszy epizod w długiej historii problemów z bezpieczeństwem danych osobowych na Facebooku. Zagrożenie jest realne, dlatego warto przyjrzeć się bliżej temu, co się dzieje.

Wyciek danych sprzedających na Facebook Marketplace

W ostatnich dniach użytkownicy Facebook Marketplace stali się celem niebezpiecznego ataku na swoją prywatność. Według raportów opublikowanych przez redakcję BleepingComputer, około 200 000 rekordów, zawierających cenne informacje osobiste, zostało ujawnionych na forum dark web. Wyciek ten obejmuje numery telefonów, adresy e-mail i inne wrażliwe dane, dotykając głównie aktywnych użytkowników platformy Marketplace. Sytuacja ta podnosi alarm dotyczący bezpieczeństwa danych osobowych w sieci.

Fałszywe wiadomości ws. wypłaty 800 plus. ZUS Ostrzega Dzwonią i mówią, że są z ZUS. Zadają jedno pytanie

Facebook w ogniu krytyki

Atak na Facebook Marketplace nie jest izolowanym przypadkiem w historii firmy Meta (dawniej Facebook). Już wcześniej firma zmagała się z problemami związanymi z ochroną prywatności i bezpieczeństwem danych użytkowników. Przypomnijmy sobie jedynie karę w wysokości 265 milionów euro, nałożoną z powodu naruszenia ochrony danych osobowych. 

Dodatkowo, w przeszłości doszło do poważnych wycieków danych, jak ten obejmujący 533 miliony kont, które także trafiły na dark web. Te incydenty rzucają światło na potrzebę zwiększenia ochrony danych w sieci społecznościowej.

ZOBACZ TAKŻE: 25-latka w trzy miesiące oszukała 100 osób z całej Polski. Na Blika

Jak zapobiegać atakom?

W obliczu ciągłych zagrożeń ze strony cyberprzestępców, użytkownicy Facebooka, zwłaszcza ci korzystający z Marketplace, powinni zastosować dodatkowe środki ostrożności w celu ochrony swoich danych. Należy unikać podejrzanych wiadomości i być czujnym na wszelkie próby phishingu. Wsparcie techniczne i edukacja użytkowników stają się kluczowymi elementami w walce z cyberprzestępczością. Dbanie o bezpieczeństwo swoich kont online staje się priorytetem w dzisiejszym świecie, gdzie zagrożenia są stale obecne.