Tech.BiznesINFO.pl > FinTech > Straciła 180 tys. zł. Wszystko przez internetową znajomość, policja ostrzega
Marcin Śliwa
Marcin Śliwa 12.06.2024 20:36

Straciła 180 tys. zł. Wszystko przez internetową znajomość, policja ostrzega

kobieta, laptop
Fot. Pixabay/Pexels

45-latka stała się ofiarą oszusta, który za pośrednictwem internetu przekonał ją, że jest amerykańskim lekarzem. Mamił ją opowieściami o planach przylotu do Polski oraz o problemach finansowych. Kobieta uwierzyła w te historie i przelała mu kwotę, która robi wrażenie. 

Czarująca znajomość

Dla 45-letniej mieszkanki powiatu nowoloskiego (woj. lubuskie) nowa internetowa znajomość mogła stanowić obietnicę spełnienia marzeń. Człowiek, z którym rozmawiała mówił, że jest amerykańskim lekarzem. Relacja się rozwijała, a ów człowiek był w nią wyraźnie zaangażowany, co zmniejszyło czujność kobiety. Nie zmieniło się to nawet wówczas, gdy po pewnym czasie mężczyzna wyznał, że chciałby przylecieć do Polski, jednak na drodze do realizacji planów stoją finanse. 

Ministerstwo zbiera wrażliwe dane Polek. Trzeba wiedzieć

Majątek na koncie oszusta

Internetowa przyjaźń trwała w sumie kilkanaście dni. Mężczyzna poprosił 45-latkę o pomoc finansową, a kobieta chcąc mu pomóc zgodziła się przelać mu pieniądze. Ostatecznie takich przelewów zrobiła kilka, rzekomemu lekarzowi przekazując w sumie 180 tys. zł. W końcu kobieta zorientowała się, że ma do czynienia z oszustem. Wówczas kontakt się urwał, a ona zgłosiła się z prośbą o pomoc do policji w Nowej Soli. 

Policja ostrzega

Policjanci zwracają uwagę, że internetowi naciągacze potrafią wykazywać się ogromną cierpliwością i zaangażowaniem w relacje. Sprawiają wrażenie czułych, godnych zaufania, ciepłych osób, które potrafią wysłuchać i pocieszyć. Takie podejście okazuje się skuteczne, ponieważ jak na swoich stronach informuje lubuska policja, ofiar takich oszustw jest niezwykle dużo. 

Niemalże każdego dnia lubuscy policjanci przyjmują zawiadomienia od osób, które padły ofiarą oszustwa w Internecie. Najczęściej zgłaszane są oszustwa przy zakupach na portalach aukcyjnych oraz wyłudzanie danych do logowania do kont bankowych. Niestety pomimo licznych apeli wciąż zdarzają się także oszukani, którzy – nie sprawdzając wiarygodności nowopoznanej osoby - wpłacają pieniądze nieznajomym poznanym w sieci – czytamy na stronie lubuskiej policji 

Aby nie stać się ofiarą oszustwa, należy przestrzegać następujących zasad:

● Kiedy pojawia się podejrzenie, że mamy do czynienia z oszustem, koniecznie należy powiadomić policję.

● Bezwzględnie stosujmy zasadę ograniczonego zaufania.

● Bądźmy ostrożni w kontakcie z nieznajomym.

● Nigdy nie przekazujmy pieniędzy osobom, których nie znamy. Nie ufajmy osobom, które telefonicznie podają się za krewnych.

● Zawsze potwierdzajmy prośbę o pomoc.

● Nie działajmy w pośpiechu i ewentualnie odłóżmy termin udzielenia pożyczki (najlepiej o kilka dni).

● Wszelkie telefoniczne prośby w tym z zagranicy o pomoc grożą utratą pieniędzy.