Tech.BiznesINFO.pl > Cyberbezpieczeństwo > Sukces policji. Cyberprzestępcy zatrzymani na gorącym uczynku
Maciej Olanicki
Maciej Olanicki 03.03.2024 15:11

Sukces policji. Cyberprzestępcy zatrzymani na gorącym uczynku

zatrzymanie
Fot. Policja

Policja zatrzymała kolejne osoby zaangażowane w działalność cyberprzestępczą. Tym razem udało się tego dokonać na gorącym uczynku. Oszuści byli na tyle pewni siebie, ze pod pozorem oszustwa inwestycyjnego dokonywanego przez internet zamierzali osobiście spotykać się z ofiarami w celu odbioru kolejnych pieniędzy.

Jak okradali oszuści?

Zatrzymania dokonali funkcjonariusze Wydziału Kryminalnego Komendy Powiatowej Policji w Świeciu. Wcześniej na policję zgłosiła się 56-letnia mieszkanka Świecia, która zgłosiła oszustwo. W pierwszej kolejności skontaktowano się z nią za pośrednictwem mediów społecznościowych i zachęcono do inwestycji. To zainteresowało kobietę.

Po wymianie kilku wiadomości osoba proponująca inwestycję nakłoniła ofiarę do instalacji aplikacji, która miała służyć do obsługi inwestycji. W rzeczywistości był to jednak program umożliwiający na zdalny dostęp do pulpitu smartfonu kobiety. 

Bon do Lidla na 1500 zł? Nie daj się nabrać oszustom

Ujęcie na gorącym uczynku

Po zalogowaniu na konto w sposób, który napastnicy mogli podejrzeć dane uwierzytelniania, świecianka została okradziona na 12,5 tys. zł. Na tym jednak nie koniec – napastnikom udało się ją jeszcze przekonać do tego, by zaciągnąć kredyt na 75 tys. zł. Ostatnią fazą miało być osobiste przekazanie oszustom gotówki pożyczonej od banku.

W tym momencie kobieta jednak zorientowała się, że jest oszukiwana i zgłosiła się na policję. Funkcjonariusze przygotowali zasadzkę i zatrzymali dwóch mężczyzn, którzy mieli odebrać paczkę. Jeden z nich miał 18 lat, drugi 33. Przy zatrzymanych znaleziono gotówkę w wysokości 35 tys. zł, która okazała się łubem z innego oszustwa. 

Konsekwencje dla zatrzymanych

Zatrzymani odpowiedzą za udział w zorganizowanej grupie przestępczej, grozi im do 8 lat więzienia. Sąd przychylił się do wniosku o tymczasowe aresztowanie zatrzymanych. Policja przyznaje, że sprawa jest rozwojowe i wkrótce może dojść do kolejnych zatrzymań.