Tech.BiznesINFO.pl > Internet i TV > Świecił laserem w kokpit samolotu. Teraz trafi do więzienia
Maciej Olanicki
Maciej Olanicki 21.04.2024 18:38

Świecił laserem w kokpit samolotu. Teraz trafi do więzienia

samolot
Fot. Unsplash/Jan Rosolino

Andrew Wilson, 53-latek z Matrock w angielskim hrabstwie Somerset, przekonał się, jak dużym zagrożeniem może być laser. Zwłaszcza jeśli wyceluje się go w przelatujące samoloty pasażerskie. Za swoją nieroztropność Wilson odpowiedział przed sądem, który skazał go na karę więzienia.

Laser wycelowany w Airbusa

Jak informuje BBC, Brytyjczyk skierował laser w kokpit samolotu pasażerskiego Airbus A320, gdy ten obniżał pułap w celu lądowania na lotnisku w Bristolu. Miało to miejsce tuż przed północą 14 sierpnia 2022 r. Kilkanaście dni wcześniej Wilson starał się oślepić pilotów helikoptera.

Na szczęście profesjonalizm pilotów zapobiegł temu, by doszło do jakichkolwiek szkód. W sądzie, przed którym stanął Wilson, jeden z pilotów przyznał jednak, że jego działalność była szczególnie szkodliwa, gdyż oślepiał on pilotów w krytycznym dla bezpieczeństwa lotu momencie zbliżania się do lotniska.

Autonomiczny samochód uprowadził swojego kierowcę. Konieczna była interwencja policji

Cztery miesiące bezwzględnego więzienia

Sąd w Taunton skazał Wilsona na cztery miesiące bezwzględnego więzienia. Nie jest znana motywacja sprawcy, jednak przyznał się on do obu zarzucanych czynów. W trakcie procesu wielokrotnie poruszano kwestię tego, jak wielką katastrofą mogły skończyć się jego decyzje.

Przede wszystkim zwracano uwagę, że do ataków - bo tak konsekwentnie nazywano działalność Wilsona przez cały proces - doszło w krytycznym momencie przed lądowaniem, kiedy jakiekolwiek zaburzenie uwagi pilota może spowodować katastrofę w ruchu lotniczym. Ponadto laser w podobnych sytuacjach może także doprowadzić do chwilowego oślepienia pilotów, a nawet trwałego uszkodzenia tęczówki, które na dłuższą metę może zmusić pilota do zrezygnowania z lotów.

Narażanie życia setek ludzi

Atak został także bardzo ostro skomentowany przez śledczego, który zajmował się sprawą. Według niego Wilson lekkomyślnie naraził życie setek niewinnych ludzi. Sąd nie znalazł żadnych okoliczności łagodzących, co skończyło się karą czterech miesięcy bezwzględnego więzienia.

Źródło: bbc.com