Tech.BiznesINFO.pl > Pojazdy

Pojazdy

samolot
21.04.2024 18:38 Świecił laserem w kokpit samolotu. Teraz trafi do więzienia

Andrew Wilson, 53-latek z Matrock w angielskim hrabstwie Somerset, przekonał się, jak dużym zagrożeniem może być laser. Zwłaszcza jeśli wyceluje się go w przelatujące samoloty pasażerskie. Za swoją nieroztropność Wilson odpowiedział przed sądem, który skazał go na karę więzienia.

pkp intercity
19.04.2024 17:24 PKP Intercity wprowadza specjalne alarmy w swoich pociągach. Będą niesłyszalne dla pasażerów

PKP Intercity podejmuje nowe środki w celu zmniejszenia liczby wypadków pociągów z udziałem zwierząt. W oparciu o informacje z "Rynku Kolejowego", przewoźnik planuje zakup specjalnych syren, które mają skutecznie odstraszać zwierzęta leśne, minimalizując ryzyko kolizji. To krok naprzód w dążeniu do poprawy bezpieczeństwa pasażerów i ograniczenia uszkodzeń taboru kolejowego.

laweta
18.04.2024 17:23 Zmiany w przepisach o konfiskacie aut. Ministerstwo wydało komunikat

Ministerstwo Sprawiedliwości ogłosiło planowane zmiany w przepisach dotyczących konfiskaty pojazdów w Polsce. Dotychczasowa obligatoryjność konfiskaty aut za jazdę po pijanemu będzie rewidowana, przekazując władzę decyzyjną sądom. Zmiana ma na celu uniknięcie istotnych ograniczeń w wykonywaniu wymiaru sprawiedliwości.

pkp intercity
14.04.2024 21:58 PKP Intercity zwiększa punktualność. Wystarczyła jedna zmiana

Modernizacja taboru przełożyła się na to, że dziś podróżujący PKP Intercity na ogół nie mogą narzekać na komfort przejazdów. Wciąż jednak problemem pozostaje punktualność. Spółka poinformowała, że i w tym obszarze udało się dokonać ulepszeń.

zmiana opon
08.04.2024 20:09 Kiedy zmienić opony na letnie? Ta zasada jest kluczowa

Choć mamy początek kwietnia, to warunki pogodowe panujące w większości kraju bardziej przypominają końcówkę czerwca. Ten stan rzeczy może stanowić zagwozdkę dla kierowców, którzy wciąż jeżdżą na zimowych oponach. 

prawo jazdy
03.04.2024 19:25 Obowiązkowa wymiana bezterminowych praw jazdy. Padł konkretny termin

Ważne informacje dla kierowców. W związku z ujednolicenie formatu prawa jazdy w Unii Europejskiej część z nich musi pamiętać o wymianie dokumentu na nowy. Program wymiany dokumentów rozłożonych jest na wiele etapów, jednak z zaniedbania grożą poważne konsekwencje.

sklep Żabka
05.03.2024 20:16 Żabka dostarczy twoje zakupy za pomocą robota. Dostawa w 15 minut

Żabka poinformowała o testach nowego sposobu na dostawy zakupów w ramach usługi Żabka Jush. Po wcześniejszych testach dronów przyszedł czas na autonomicznego robota, który może dotrzeć do klientów nawet w 15 minut po zleceniu.

prawo jazdy
29.02.2024 15:11 Wiadomo, co z obowiązkowymi badaniami kierowców. Parlament Europejski zdecydował

Parlament Europejski podjął decyzję w sprawie gruntownych zmian, jakie pojawią się w krajach członkowskich w kwestii prawa jazdy. Przegłosowana nowelizacja wprowadza regulacje w wielu obszarach, jak kwestia badań obowiązkowych, wiek uprawnionych do prowadzenia pojazdami czy cyfrowe prawa jazdy.

pociąg
23.02.2024 17:11 Nowa usługa PKP dla pasażerów. W końcu się doczekaliśmy

PKP Intercity poinformowało o wprowadzeniu nowej obsługi, dzięki której łatwiej będzie odnaleźć zagubiony w podróży bagaż. Wprowadzony został nowy system ewidencji pozwalający odnaleźć zagubione rzeczy bez wychodzenia z domu. Zmiany zajdą także w procedurach zwrotu zgub.

kasownik
22.02.2024 19:59 Rewolucja w komunikacji miejskiej. Koniec z kasownikami biletów

Nadchodzą duże zmiany w warszawskiej komunikacji zbiorowej. Z pojazdów znikną dotychczas wykorzystywane urządzenia i zastąpią je nowe. To spowoduje, że zostaną wprowadzone nowe metody kupowania biletów, ale korzyści odczują także pasażerowie. System sam zaproponuje optymalny model płatności za przejazdy.

Mężczyzna zapinający pas bezpieczeństwa
19.02.2024 22:21 Jaką rolę pełni plastikowy guzik na pasie bezpieczeństwa?

Podczas podróży samochodem większość z nas skupia się na podstawowych zasadach bezpieczeństwa, takich jak zapięcie pasów czy sprawdzenie lusterek. Jednak istnieje jeden mało znany detal, który odgrywa kluczową rolę w naszym codziennym bezpieczeństwie za kierownicą. O czym mowa? O tajemniczym guziku na pasie bezpieczeństwa.

Polregio
06.02.2024 22:34 Bilety na pociąg kupisz łatwo jak nigdy. Miliony Polaków mają tę aplikację

Aplikacja Jakdojade wzbogaciła się o przydatną funkcję. Odtąd można w niej odnaleźć połączenia oferowane przez spółkę kolejową Polregio. Na razie Jakdojade jedynie pośredniczy w transakcji zakupu biletów, niemniej z czasem się to zmieni i bilety zakupimy bezpośrednio w aplikacji.

ekranoplan
28.01.2024 13:43 Politechnika Gdańska buduje bezzałogowy ekranoplan. Pomoże strzec Bałtyku

Politechnika Gdańska ogłosiła prace nad niewielkim ekranoplanem, który ma być pierwszą tego typu konstrukcją na świecie. Statek powstaje w ramach współpracy z Wojskową Akademią Techniczną oraz Instytutem Technicznym Wojsk Lotniczych i jego docelowym zastosowaniem będzie wsparcie morskich działań wojska na morzu.

EV
28.01.2024 13:10 Nowe ogniwa mają być rewolucją dla aut elektrycznych. Na razie to „produkcyjne piekło”

W ciągu ostatnich miesięcy kilka dużych koncernów motoryzacyjnych, m.in. Volkswagen czy Toyota, ogłosiły postępy w pracach nad bateriami ze stałym elektrolitem, które docelowo mogą całkowicie zastąpić ciekłe ogniwa litowo-jonowe. Według ekspertów takie założenia mogą być jednak zbyt optymistyczne. 

naklejka kontrolna z numerem rejestracyjnym na szybie przedniej samochodowej
27.01.2024 14:01 Czy za niezerwaną naklejkę na przedniej szybie grozi mandat? Lepiej o tym wiedzieć

Od ponad roku obowiązują przepisy dotyczące naklejek rejestracyjnych na przednich szybach pojazdów, które pozostały niezmienione. Jednakże, ze względu na zmianę przepisów dotyczących obowiązku przerejestrowywania samochodów, temat naklejek ponownie stał się przedmiotem dyskusji. Istnieją doniesienia, że policja, powołując się na nowe przepisy, nakłada mandaty na kierowców, których naklejki rejestracyjne nie spełniają wymogów. Wiele osób ma co do tego duże wątpliwości. Dowiedz się więcej.

PKO Bank Polski
24.01.2024 12:47 Ważna nowość w aplikacji IKO PKO Banku Polskiego. Kierowcy się ucieszą

W aplikacji IKO dostarczanej przez PKO Bank Polski pojawiła się ważna nowość, którą docenią kierowcy. W najnowszej wersji umożliwiono automatyczne sugestie strefy parkowania, co ułatwia i przyśpiesza dokonywanie opłat za parking. Na razie funkcja działa w 10 miastach.

None
24.01.2024 11:58 Nieprawdziwe informacje o cenach samochodów i niewłaściwe umowy. UOKiK nałożył drakońską karę

Nie jedną, lecz dwie decyzję podjął prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumenta w sprawie Autocentrum AAA Auto, jednego z największych dilerów samochodów używanych, aktywnego w m.in. w serwisie OTOMOTO. Łącznie kara wyniosła 72 mln zł. Firma nie tylko okłamywała klientów w sprawie cen, ale też stosowała abuzywne zapisy w umowach.

autobus
22.01.2024 21:54 Polski wodorowy autobus wyjechał na ulice Warszawy. Gdzie można go spotkać?

Nikogo nie dziwi, że coraz częściej floty tradycyjnych autobusów zastępowane są pojazdami napędzanymi elektrycznie, a niektóre miasta zdołały już dokonać całkowitej transpozycji. Trwają jednak testy jeszcze nowszych rozwiązań – po warszawskich ulicach kursuje już autobus napędzany wodorem.

samochody
22.01.2024 16:56 Policja ma nowy "bat" na kierowców. Nie masz jednej naklejki? Zapłacisz nawet 500 zł

W tym roku w polskich miastach uruchomione zostaną pierwsze strefy czystego powietrza. W rezultacie dostęp do nich zostanie ograniczony dla części pojazdów. To nie jedyna rzecz, o jakiej należy pamiętać w kontekście nowych regulacji. Wprowadzony zostanie też nowy rodzaj mandatu.

symbol ryby
20.01.2024 17:45 Widzisz naklejkę ryby na karoserii auta? Nie jest tam bez powodu

W nowym roku, liczni nabywcy samochodów zdecydowali się ozdobić karoserię charakterystycznym symbolem ryby. To nieprzypadkowe działanie, a raczej przemyślana decyzja kierowców, którzy pragną przekazać istotne przesłanie na drodze. W tym artykule przybliżamy, co symbolika ryby na aucie faktycznie reprezentuje.

 Automobilowy, Samochód, Tapety samochodowe.
11.01.2024 17:49 To udogodnienie zimą staje się utrapieniem dla kierowców

Obecnie jesteśmy przyzwyczajeni do pokaźnego zestawu elektroniki i czujników w samochodzie. To niewątpliwie przydatne udogodnienia, ale nie można ufać tylko im, bo zdarza się, że mogą podejmować niespodziewane działania, które mogą doprowadzić nawet do uszkodzenia auta.

Polestar 2
10.01.2024 14:12 Niegroźna stłuczka samochodu elektrycznego. Rachunek przyprawia o zawrót głowy

Koszty naprawy nawet niewielkich elementów samochodów, których wymiana zdaje się mało skomplikowana, mogą przyprawiać o zawroty głowy. Choć zdaje sobie z tego sprawę większość kierowców, to cena napraw po niewielkiej stłuczce z udziałem auta marki Polestar przeszła najśmielsze oczekiwania nie tylko właściciela, ale też internautów.

straż ochrony kolei
05.01.2024 15:18 Sztuczna inteligencja ma pomóc polskiej kolei. Ruszył pilotażowy program

Założony przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju ośrodek IDEAS NCBR poinformował o nawiązaniu współpracy ze Strażą Ochrony Kolei. W rezultacie wdrożony zostanie pilotażowy program, który pozwoli na skuteczniejsze zarządzanie zasobami SOK-u, tak aby zapobiegać przestępstwom dokonywanym na kolei.

hulajnogi
29.12.2023 17:33 Bolt dmucha na zimne. Hulajnogi elektryczne zostaną wyłączone

Elektryczne hulajnogi  zalały polskie miasta i mają tyle miłośników, co krytyków. Dla wielu to wygodny środek transportu, dla innych niszczenie miejskiej tkanki. Hulajnogi są niestety nierzadko wykorzystywane przez osoby nietrzeźwe, przed czym tuż przed Sylwestrem postanowił zabezpieczyć się jeden z operatorów.

Xiaomi SU 7
28.12.2023 20:24 Polacy pokochali smartfony tego producenta. Wkrótce będą mogli kupić jego auta

Chińskie smartfony zalały świat i sankcje nałożone na Huawei tylko częściowo ograniczyły ten trend. To dało ich producentom zasoby, by rozszerzać ofertę, czego najlepszym przykładem jest Xiaomi. Firma produkuje całą gamę elektroniki, ale to dopiero początek.

tankowanie
26.12.2023 11:54 Od stycznia duże zmiany na stacjach paliw. Kto będzie miał problem z zatankowaniem?

Już 1 stycznia na stacjach benzynowych zacznie pojawiać się nowy rodzaj paliwa. Będzie to tzw. benzyna E10, czyli benzyna silnikowa 95-oktanowa z zawartością do 10% biokomponentów. Zastąpi ona benzynę silnikową E5. Konsekwencje tej zmiany mogą być decydujące dla posiadaczy starszych samochodów.

Tesla 3
24.12.2023 15:26 Ile kosztuje jazda samochodem elektrycznym w Polsce? Kwota może zaskoczyć

Fundacja EV Klub Polska, największa w Polsce organizacja zrzeszająca posiadaczy samochodów elektrycznych opublikowała pierwsze informacje z nadchodzącego raportu EV 1000. Dzięki temu znamy wyimki z badań nad faktycznymi kosztami eksploatacji samochodów z napędem elektrycznych w polskich warunkach.

smartfon
24.12.2023 14:57 Poważny błąd w mObywatelu. Może dotyczyć wielu Polaków

Występują błędy w działaniu aplikacji mObywatel. Użytkownicy mogą dostawać powiadomienie dotyczące pojazdów, które nie należą już do nich, mimo że zmiana właściciela została zarejestrowana w urzędzie. Powiadomienia mogą wprowadzać zamieszanie wśród kierowców.

  • 1
  • 2